Site icon Dziecko i Figura

Naukowcy ALARMUJĄ! Noszenie opaski na głowę może spowodować…

opaski

Pexels

Mimo iż wiele mam nie może się powstrzymać przed ozdobieniem główki swojej córeczki opaską, należy zachować ostrożność przy jej wyborze, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci.

Czy noszenie opaski na głowę jest bezpieczne?

W sklepach możemy znaleźć ogromny wybór opasek na głowę – zazwyczaj są one ozdobione kwiatami, klejnotami lub kokardkami. Udekorowanie głowy lub włosów dziewczynki akcesoriami pasującymi do jej stroju to pokusa przed którą stoi wiele mam. Pojawia się jednak pytanie, czy noszenie takiej opaski jest bezpieczne?

Niestety nie

Opaski na głowę są sprzedawane niemal w każdym sklepie z odzieżą dziecięcą i są uroczym dodatkiem do stroju, ale czy są one bezpieczną rzeczą do założenia na główkę dziecka? Odpowiedź brzmi nie.

Może doprowadzić do podrażnienia skóry i odparzeń

Każda opaska ma inne dopasowanie i jest wykonana z innego materiału. W związku z tym nie ma jednego standardowego formatu, którym firmy kierują się przy konstruowaniu opaski na głowę. Dlatego niektóre z takich opasek mogą być zbyt ciasne, podczas gdy inne mogą całkowicie spadać z główki dziecka. Jedne mogą być wykonane z miękkiej bawełny, podczas gdy inne mogą być zrobione z błyszczącego materiału, który jest szorstki i może prowadzić do podrażnienia skóry dziecka i odparzeń.

Jak sprawdzić czy opaska jest dobra dla dziecka?

Według Seekyt, jedynym sposobem na określenie, czy dana opaska jest odpowiednia dla naszego dziecka, jest przymierzenie jej w sklepie. Jeśli dziecko natychmiast zdejmie ją z główki, prawdopodobnie coś jest nie tak z dopasowaniem. W takim przypadku powinniśmy zrezygnować z zakupu takiej opaski, bez względu na to jak bardzo jest urocza.

Czaszka dziecka nie jest w pełni uformowana

Kolejnym ważnym aspektem, który powinniśmy rozważyć przed zakupem opaski dla dziecka jest to, że czaszka noworodka nie jest jeszcze w pełni uformowana. W związku z tym, jeśli opaska jest zbyt ciasna i jest noszona przez dłuższy czas, może to spowodować nieprawidłowy wzrost kości czaszki.

Kości czaszki dziecka muszą być wolne od nacisku, aby móc uformować się prawidłowo. Jeśli maluszek cały czas nosi opaskę, zwłaszcza jeśli jest ona źle dopasowana, może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu kości czaszki, co może przyczynić się do jej zniekształcenia.

Czytaj też: TEN czynnik aż o 82% zwiększa ryzyko zachorowania na raka! Robi to większość z nas!

Ryzyko zadławienia koralikami

Kwiaty, klejnoty, koraliki, cekiny – sposoby na ozdobienie opaski są nieograniczone. Niestety, te ozdoby są również tym, co może spowodować zakrztuszenie się dziecka, jeśli maluch oderwie część opaski i włoży ją do ust. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że klejnoty pozostają dobrze przymocowane i nie zostaną oderwane przez dziecko i przypadkowo połknięte.

Ryzyko uduszenia dziecka

Nigdy nie należy odkładać dziecka na drzemkę z opaską na głowie, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że opaska ześlizgnie się i spadnie na nos i usta dziecka i spowoduje problemy z oddychaniem a może nawet uduszenie.

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version