Naukowcy z University of California w San Diego odkryli, że SARS-CoV-2 nie może infekować komórek bez cząsteczki siarczanu heparanu, która znajduje się na powierzchni komórek płuc i działa jako receptor wnikania koronawirusa do ich wnętrza. Nowy sposób zwalczania patogenu opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Cell”.
Jak jest zbudowany wirus SARS-CoV-2?
Wiadomo, że SARS-CoV-2 posiada białko wypustkowe (białko S), które wiąże się z receptorem komórkowym ACE2. Siarczan heparanu działa jako koreceptor, czyli wirus musi dodatkowo związać się z tą cząsteczką, aby zainfekować komórkę. Naukowcy wykazali, że zdolność wirusa do infekowania jest zmniejszona o 80-90%, jeśli siarczan heparanu zostanie usunięty za pomocą enzymów. Ponadto heparyna może być skutecznie stosowana jako przynęta do wiązania koronawirusa z dala od ludzkich komórek.
Czytaj też: Powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa! Nie jest dożylna!
Czy powstaną nowe leki?
Zdaniem naukowców odkrycia być może pomogą opracować nowe leki do walki z koronawirusem. Jednak nadal wymaga to badania inhibitorów heparyny i siarczanu heparanu w modelach zwierzęcych zakażonych SARS-CoV-2.
Statystyki dotyczące COVID-19
Liczba przypadków koronawirusa na całym świecie powoli zbliża się do 30 milionów. Z powodu zakażenia COVID-19 na całym świecie śmierć poniosło już 941 tysięcy osób. Za wyleczone uznaje się 20,3 miliona osób. Łączna liczba wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce wynosi ponad 75 tysięcy. W kraju mamy ponad 62 tysiące ozdrowieńców, a zgon w wyniku choroby poniosło 2237 osób.
Źródło: Cell
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze