Po wielu miesiącach prób i badań powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa. Jak działa?
Można ją podawać w pojedynczej dawce
Naukowcy z University of Washington School of Medicine w St. Louis stworzyli szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, którą można podawać w pojedynczej dawce przez nos. Testy leku na myszach wykazały, że jest on skuteczniejszy w zapobieganiu zakażeniom u ssaków podatnych na koronawirusa niż konwencjonalne zastrzyki. Nowe odkrycie zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym „Cell”.
Donosowa szczepionka
Naukowcy odkryli, że podanie szczepionki donosowej wywołuje silną odpowiedź immunologiczną w całym organizmie, ale największą ochronę tworzy się w jamie nosowej i drogach oddechowych.
Czytaj też: 9-latka z koronawirusem skarżyła się na zmęczenie. Zmarła we śnie…
Podczas opracowywania szczepionki naukowcy wprowadzili białko S biorące udział w zakażaniu zdrowych komórek koronawirusem do wnętrza adenowirusa, który powoduje przeziębienie. W tym celu adenowirus został unieszkodliwiony, aby służyć jako prosty nośnik białka S do komórek jamy nosowej. W samym białku S wprowadzono dodatkowe mutacje, które sprzyjają aktywnemu tworzeniu się przeciwciał.
Dwa rodzaje testów
Naukowcy porównali szczepionki, które podawano myszom na dwa sposoby – do nosa i domięśniowo. Chociaż wstrzyknięcie wywołało odpowiedź immunologiczną, która zapobiegła zapaleniu płuc, nie zablokowało ono infekcji nosa i płuc. Taka szczepionka może zmniejszyć nasilenie COVID-19, ale nie zapobiega infekcjom i przenoszeniu wirusa na inne osoby. Szczepionka donosowa zapobiega namnażaniu się koronawirusa w górnych drogach oddechowych. Potrzebne są jednak dalsze testy, w tym na ludziach.
Źródło: Cell
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze