Ta informacja dosłownie nas zmroziła! Niestety, nie mam dobrych wieści…
Ptasia grypa powraca!
Jak poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, na ekologicznej fermie kur niosek w Danii, utrzymującej 48 tys. ptaków, potwierdzono zakażenie nisko zjadliwym wirusem grypy ptaków podtypu H5N1.
W Europie pojawił się odmienny niż do tej pory przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków. Odkryto ją w komercyjnym gospodarstwie drobiarskim. Pozytywny wynik uzyskano w ramach badań laboratoryjnych. Przeprowadzono je 29 stycznia 2020 roku. Stado kur zostanie już wkrótce zlikwidowane, co jest naturalną procedurą weterynaryjną, ale też działaniem koniecznym w takich sytuacjach.
Wirusy grypy ptaków o wysokiej zjadliwości podlegają oficjalnej kontroli i zwalczaniu. Regulują to procedury w ramach działaności Unii Europejskiej. Od 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) wprowadziła wymóg zgłaszania także w odniesieniu do wirusów o niskiej zjadliwości (LPAI), ale tylko dla podtypów: H5 i H7. To właśnie one budzą największe obawy epizootyczne.
W związku z tym podtypy LPAI H5 i H7 podlegają kontroli i zwalczaniu, zgodnie z przepisami unijnego prawa. Istnieje również obowiązek raportowania ich występowania do OIE.
Czym jest ptasia grypa?
Ptasia grypa, influenza ptaków – to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków. Wywoływana jest przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A. Wirus ten ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.
Czytaj też: CZĄSTKI SKÓRY, ODCHODY i… – to wszystko znajduje się w ubraniach, które przymierzamy w…
Źródło: Portalspozywczy.pl, Wikipedia.pl
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze