Site icon Dziecko i Figura

Współżycie po porodzie. Kiedy można wrócić do igraszek?

Źródło: www.pixabay.com

Współżycie po porodzie budzi strach u wielu kobiet, ponieważ wokół tego tematu krąży wiele sprzecznych informacji. Kobiety obawiają się bólu i dyskomfortu podczas współżycia, a także pojawia się blokada psychologiczna związana ze zmęczeniem i obniżonym libido. Kiedy jest odpowiedni czas, aby zacząć wrócić do intymności po porodzie?

Współżycie po porodzie jest tematem mocno dyskusyjnym. Zarówno ciąża, jak i poród bardzo wpływają na życie seksualne. Opory pojawiają się za równo ze strony partnera, jak i partnerki. Dla niektórych kobiet poród jest traumatycznym przeżyciem, szczególnie gdy konieczne jest nacięcie krocza.

 

Współżycie porodzie- ile trzeba odczekać?

Ginekolodzy zalecają, aby z seksem po porodzie wstrzymać się do czasu ukończenia połogu, czyli 6 tygodni. W tym czasie macica powinna się obkurczyć, tkanki powinny się zregenerować i powinno ustać krwawienie poporodowe.

Rozpoczęcie współżycia to indywidualna sprawa kobiety. Rekonwalescencja po porodzie przebiega w różnym tempie. Zdarza się nietrzymanie moczu lub ból podczas stosunku, jednak te powikłania powinny ustąpić z czasem.

Niektóre kobiety są gotowe na powrót do życia intymnego jeszcze przed ukończeniem połogu, jednak są też takie, którym ochota na igraszki wraca dopiero po kilku miesiącach.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Współżycie porodzie- możliwe problemy przy współżyciu

Jest wiele czynników utrudniających lub opóźniających podjęcie współżycia. Z medycznego punktu widzenia przeszkodą mogą być uszkodzenia tkanek miękkich oraz mięśni dna miednicy, jak również upośledzenie unerwienia narządów miednicy mniejszej. W trakcie porodu może także dojść do uszkodzenia dróg moczowych lub odbytu.

Według statystyk, kobiety wracają do współżycia średnio po 3 miesiącach od porodu, co jednak nie oznacza, że jest to w pełni komfortowe przeżycie. Niektóre kobiety jeszcze przez długi okres odczuwają dyskomfort, ból podbrzusza, upośledzone odczuwanie przyjemności, czy też skrępowanie.

Mimo wszystko, nie należy się nadmiernie obawiać, ponieważ nieprzyjemne skutki porodu z czasem zanikają.

 

ZOBACZ TEŻ: ZACHCIANKI CIĄŻOWE. Czego pragną ciężarne? Skąd się biorą zachcianki?

 

Źródło: www.apteline.pl

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version