Na pewno wiesz, że powinno się jeść śniadania, bo to zdrowo. Co jednak zrobić, jeśli nie lubisz rano jeść?
Kiedy jeść śniadania?
Śniadanie powinniśmy zjeść w pół godziny po przebudzeniu. Choć jeśli np. Twój dzień zaczyna się o 4 rano, to można wprowadzić pewne modyfikacje – wszystko zależy od indywidualnego rytmu dnia.
Jeśli jednak w krótkim czasie po przebudzeniu nie zjemy śniadania, to w naszym organizmie wytwarza się kortyzol czyli… hormon stresu!
Ale ja nie lubię jeść śniadań!
Nie lubię, nie jestem głodna, to częste argumenty za nie jedzeniem śniadań. Najczęściej wynika to z nieprawidłowych nawyków żywieniowych – jemy 2-3 duże posiłki, do tego przekąski, a największa pula kalorii przypada na popołudnie.
We wzorcowym modelu powinniśmy jeść 5 razy dziennie, co około 3 godziny. Na dodatek śniadanie jest jednym z większych posiłków!
Zacznij od… kolacji!
Brzmi zaskakująco? A jednak! Jeśli po pracy w domu zjadasz obiad, a potem kolację, to nic dziwnego, że rano nie masz apetytu.
Pamiętajmy, że kolacja powinna być lekka i zjedzona na co najmniej 2 godziny przed snem. A jeśli obiad jesz późno (17-18), to może w ogóle zrezygnuj z kolacji?
Regularność i nawyki
Żeby zmienić swój sposób odżywiania musimy wyrobić w sobie nawyk regularnego jedzenia niewielkich porcji. Jeśli do tej pory jeść zaczynałaś w drugiej połowie dnia, z kumulacją na wieczór, to na pewno trudno będzie się przestawić. Ale… na pewno warto!
Pomocne w zmianie nawyków mogą być diety pudełkowe np. MasterDieta (zobacz TUTAJ), bo otrzymujemy 5 zbilansowanych posiłków dziennie. Nie musimy wtedy martwić się liczeniem kalorii, tylko przestrzegać godzin jedzenia.
Podobno na wykształcenie nawyku trzeba 21 dni. Inni mówią, że 30 dni, ale jedno jest pewne – potrzeba na to czasu i konsekwencji.
Komentarze
Komentarze