Czy słyszałyście kiedyś o soku z brzozy? To najlepszy zastrzyk energii na wiosnę!
Co to jest sok z brzozy?
Woda brzozowa, zwana także sokiem brzozowym, pochodzi z drzew z rodzaju Betula i zazwyczaj jest zbierana wczesną wiosną. Zimą brzozy przechowują składniki odżywcze, które są następnie uwalniane do ich soku. Sok ten ma wyraźny kolor i lekko słodki smak. Dlaczego warto go pić?
Liczne korzyści zdrowotne
Woda ta jest konsumowana od wieków w Europie Północnej i Chinach ze względu na jej potencjalne korzyści zdrowotne. Jest również stosowana w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry.
Chociaż badania są ograniczone, woda brzozowa może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.
Dobre źródło wielu składników odżywczych
Woda brzozowa oferuje liczne składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy i minerały.
Jedna butelka o pojemności 300 ml zawiera:
Kalorie: 9
Węglowodany: 3 gramy
Cukier: 3 gramy
Wapń: 2% zalecanej dziennej dawki
Magnez: 95% zalecanej dziennej dawki
Mangan: 130% zalecanej dziennej dawki
Cynk: 3% zalecanej dziennej dawki
Badania ujawniły również pewne ilości fosforu, potasu, kwasu foliowego, witaminy C i miedzi. Ponadto, woda brzozowa dostarcza niewielkich ilości aminokwasów i dużych ilości przeciwutleniaczy polifenolowych, które pomagają zwalczyć stres oksydacyjny.
Czytaj też: Co jeść, żeby mieć świetną sylwetkę?
Bogata w mangan
Woda brzozowa zawiera aż 130% zalecanej dziennej dawki manganu w zaledwie 300 ml tego płynu. Ten minerał jest niezbędny do rozwoju i utrzymania zdrowych kości.
W rzeczywistości badania wykazały, że w połączeniu z wapniem, cynkiem i miedzią – z których wszystkie znajdują się w wodzie brzozowej – mangan może pomóc zmniejszyć utratę masy kostnej kręgosłupa u starszych kobiet.
Ponadto, mangan pomaga w tworzeniu przeciwutleniacza zwanego dysmutazą ponadtlenkową (SOD), który chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych. Co więcej, ten minerał pomaga w trawieniu białek, węglowodanów i cholesterolu i może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi a nawet zapobiegać napadom padaczkowym.
Ma właściwości przeciwutleniające
Woda brzozowa jest bogata w przeciwutleniacze polifenolowe , które chronią twoje komórki przed uszkodzeniem przez niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Badania sugerują, że polifenole mogą chronić nas przed wieloma chorobami, w tym chorobami serca, cukrzycą typu 2, osteoporozą, chorobą Alzheimera, Parkinsona, a nawet niektórymi postaciami raka. Woda brzozowa zawiera również witaminę C, która działa jako silny przeciwutleniacz.
Czytaj też: Niskowęglowodanowe przekąski. Wypróbuj je koniecznie!
Może poprawić zdrowie skóry
Woda brzozowa stała się popularnym składnikiem balsamów i innych kosmetyków ze względu na swoje właściwości nawilżające i przeciwutleniające. Te korzyści mogą częściowo wynikać z zawartości witaminy C w wodzie brzozowej, która, jak wykazano, stymuluje produkcję kolagenu – białka, które pomaga utrzymać skórę mocną, elastyczną i odpowiednio nawilżoną.
Ponadto, witamina C chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może powodować zmarszczki i inne oznaki starzenia.
Warto dodać, że sok z brzozy to w 95 procentach woda. Pozostałe 5 proc. to potężna dawka witamin i minerałów, których tak bardzo potrzebuje nasz organizm.
Czytaj też: 10 produktów spożywczych, które uczynią twoją skórę nieskazitelną
Źródło: Healthline
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze