Liczne eksperymenty naukowe przeprowadzone w ostatnich dekadach potwierdzają jednoznacznie, że ten rodzaj przekąski zatrzymuje raka.
Badaczom z Uniwersytetu w Jenie w Niemczech udało się dowieść działanie tego złożonego procesu. Ta przekąska stanowi cenne źródło antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witamin oraz składników mineralnych (magnez, żelazo, fosfor, potas, wapń, cynk, sód).
Nie ma wątpliwości, że ich regularne spożywanie wzmacnia układ nerwowy oraz poprwia krążenie. Wspomagają pracę mózgu, a także zmniejszają ryzyko cukrzycy typu II, chorób serca, udaru mózgu i niektórych nowotworów.
Przełomowe wyniki badań ostatecznie zostały przeprowadzone przez naukowców z Friedrich-Schiller-Universität – Jena, które jasno wykazują, że spożywanie orzechów może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Które z orzechów najbardziej przyczyniają się do zapobiegania tworzenia się komórek rakowych?
Orzechy makadamia, orzechy laskowe, orzechy włoskie, nerkowca, a także migdały i pistacje. Jednak naukowcy podkreślają, że każdy rodzaj orzechów ma zbawienny wpływ na zdrowie.
Najbardziej ochronną tarczę stanowią dla raka jelita grubego. Udowodniono, że otrzymane w ten sposób produkty trawienia indukują tak zwaną zaprogramowaną śmierć komórkową w komórkach nowotworowych. Dzieje się tak, ponieważ mechanizmy ochronne naszego organizmu są efektywnie stymulowane przez orzechy i zawarte w nich substancje.
Dr. Wiebke Schlörmann twierdzi, że orzechy biorą udział w aktywowaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu w celu detoksykacji reaktywnych form tlenu.
„Reaktywne formy tlenu, które są wytwarzane – przykładowo – przez promieniowanie ultrafioletowe, różne chemikalia lub przez pewne metabolity żywności, mogą powodować uszkodzenia w strukturze DNA, które doprowadzają do rozwoju komórek rakowych” –wyjaśnia Dr. Wiebke Schlörmann.
Jakie orzechy wybierać?
Ważne jest, aby kupować orzechy surowe, a więc bez dodatków, takich jak sól i konserwanty. Prażenie czy pieczenie są pozbawione znacznej części antyoksydantów oraz innych cennych dla zdrowia właściwości odżywczych. Orzechy można dodawać do sałatek, owsianki, jogurtów i tak na prawdę w małych ilościach do każdego niemal dania.
Źródło:zdrowepasje
Źródło zdjęcia:pixabay
Komentarze
Komentarze