Site icon Dziecko i Figura

Ujawniono główny warunek transmisji koronawirusa

koronawirusa

Pixabay

Naukowcy odkryli, że kluczowym czynnikiem przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 jest szybkość parowania wilgoci z powietrza. Artykuł z wynikami badań opublikowano na portalu naukowym EurekAlert!

Badanie

Naukowcy zbadali wpływ wilgotności, temperatury otoczenia i prędkości wiatru na rozprzestrzenianie się najmniejszych kropelek śliny zawierających cząsteczki wirusa. Wyniki modelowania teoretycznego i eksperymentów hydrodynamicznych wykazały, że wysoka temperatura i niska wilgotność względna prowadzą do dużej szybkości parowania kropelek zanieczyszczonych śliną, co znacznie zmniejsza żywotność wirusa.

Jednak odległość, jaką pokonują chmury kropelek, a także ich stężenie, pozostają znaczące nawet w wysokich temperaturach, jeśli wilgotność względna jest również wysoka. Prędkość wiatru to kolejny główny warunek wpływający na ewentualne zmiany zasady dystansu społecznego.

Wyniki te pomagają wyjaśnić, dlaczego pandemia nasiliła się w lipcu w różnych gęsto zaludnionych miastach na całym świecie, które doświadczyły zarówno wysokich temperatur, jak i wysokiej wilgotności względnej. Naukowcy ostrzegają również przed możliwością wystąpienia drugiej fali pandemii w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury i duże prędkości wiatru zwiększą przeżywalność i przenoszenie wirusa w powietrzu.

Czytaj też: Powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa! Nie jest dożylna!

Statystyki dotyczące COVID-19

Jak dotąd na całym świecie odnotowano już ponad 31 milionów przypadków koronawirusa. Zgon z powodu zakażenia poniosło prawie 980 tys. osób. Wirusa pokonały ponad 23 miliony osób. Najgorsza sytuacja panuje w USA, Indiach, Brazylii, Rosji, Kolumbii, Peru, Meksyku, Hiszpanii i Afryce Południowej.

Źródło: EurekAlert!

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version