Naukowcy odkryli, że kluczowym czynnikiem przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 jest szybkość parowania wilgoci z powietrza. Artykuł z wynikami badań opublikowano na portalu naukowym EurekAlert!
Badanie
Naukowcy zbadali wpływ wilgotności, temperatury otoczenia i prędkości wiatru na rozprzestrzenianie się najmniejszych kropelek śliny zawierających cząsteczki wirusa. Wyniki modelowania teoretycznego i eksperymentów hydrodynamicznych wykazały, że wysoka temperatura i niska wilgotność względna prowadzą do dużej szybkości parowania kropelek zanieczyszczonych śliną, co znacznie zmniejsza żywotność wirusa.
Jednak odległość, jaką pokonują chmury kropelek, a także ich stężenie, pozostają znaczące nawet w wysokich temperaturach, jeśli wilgotność względna jest również wysoka. Prędkość wiatru to kolejny główny warunek wpływający na ewentualne zmiany zasady dystansu społecznego.
Wyniki te pomagają wyjaśnić, dlaczego pandemia nasiliła się w lipcu w różnych gęsto zaludnionych miastach na całym świecie, które doświadczyły zarówno wysokich temperatur, jak i wysokiej wilgotności względnej. Naukowcy ostrzegają również przed możliwością wystąpienia drugiej fali pandemii w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury i duże prędkości wiatru zwiększą przeżywalność i przenoszenie wirusa w powietrzu.
Czytaj też: Powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa! Nie jest dożylna!
Statystyki dotyczące COVID-19
Jak dotąd na całym świecie odnotowano już ponad 31 milionów przypadków koronawirusa. Zgon z powodu zakażenia poniosło prawie 980 tys. osób. Wirusa pokonały ponad 23 miliony osób. Najgorsza sytuacja panuje w USA, Indiach, Brazylii, Rosji, Kolumbii, Peru, Meksyku, Hiszpanii i Afryce Południowej.
Źródło: EurekAlert!
Zdjęcie: Pixabay
Komentarze
Komentarze