W obecnych czasach bardzo aktywnie dyskutuje się o możliwym uzależnieniu ludzi od technologii. Psychologowie coraz częściej diagnozują uzależnienie od gier komputerowych i trudno sobie nawet wyobrazić, co wydarzy się dalej. Ale czy jest to naprawdę poważne?
Psycholog Christopher Ferguson uważa, że wiele stwierdzeń dotyczących wpływu technologii na ludzki mózg i ciało, nie zasługuje na szczególną uwagę. Co więcej, jest gotów obalić kilka mitów, bazując na swoim doświadczeniu w pracy z rodzinami, nastolatkami i ich związkiem z technologią, grami i uzależnieniami.
Technologia nie jest narkotykiem
Wielu ekspertów twierdzi, że wykorzystanie technologii aktywuje te same centra przyjemności w mózgu, co substancje narkotyczne. Może tak jest, ale te centra przyjemności niekoniecznie są aktywowane przez coś szkodliwego. Każda rozrywka prowadzi do wzrostu poziomu dopaminy. Na tej liście można znaleźć smaczne jedzenie, ćwiczenia lub przyjemną rozmowę. Przyjemne rzeczy zwiększają poziom dopaminy o 50-100 procent. Substancje narkotyczne zwiększają go o 200-350 procent. Mając to na uwadze, porównywanie gier komputerowych z narkotykami, przypomina porównywanie kropli deszczu z wodospadem.
Uzależnienie od technologii nie jest chorobą psychiczną
Światowa Organizacja Zdrowia dodała uzależnienie od gier komputerowych do listy chorób psychicznych. Christopher Ferguson uważa, że osoby odpowiedzialne za tę decyzję nie wzięły jednak pod uwagę możliwości, że uzależnienie od gier może być symptomem innych zaburzeń psychicznych. Istnieje ogromna liczba sprzeczności, które nie pozwalają na rozważenie uzależnienia od technologii, jako niezależnego zaburzenia. Przyznaje to wielu lekarzy. Ponadto, osoby, które nazywane są uzależnionymi od technologii, z reguły mogą łatwiej pozbyć się swoich zaburzeń niż choroby umysłowej.
Uzależnienie od technologii nie jest spowodowane samą technologią
Christopher Ferguson wierzy, że ludzie zaczynają koncentrować się na technologii ze względu na depresję, lęk i inne problemy. Mając to na uwadze, warto zwrócić uwagę na sposoby leczenia uzależnienia od technologii. Jeśli jest to objaw innej choroby, nie powinno się go leczyć, tylko należy skupić się na prawdziwej chorobie.
Korzystanie z technologii nie prowadzi do samobójstwa
Jako dowód, że świat współczesnej technologii stwarza liczne problemy, niektórzy eksperci dostarczyli dane na temat wzrostu liczby samobójstw wśród nastolatków. Nie bierze się jednak pod uwagę, że wskaźnik samobójstw wzrósł we wszystkich grupach wiekowych. Wzrost ten rozpoczął się w 2008 r., w czasie kryzysu finansowego. Być może w społeczeństwie jest poważniejszy problem, który nie jest zauważany w procesie walki z technologią.
Oczywiście, mogą istnieć pewne problemy związane z korzystaniem z technologii. Ale wielu ludzi po prostu nie wyobraża sobie codziennego życia bez komputerów i smartfonów.
Czytaj też: SZOK! Daje dzieciom smartfon, a SAMA w tym samym czasie…
Źródło: WHO
Zdjęcia: Unsplash
Komentarze
Komentarze