Pryszcze pojawiają się na całym ciele. Jeśli kumulują się w danym miejscu, w sporej ilości to znak, że dzieje się coś niekoniecznie dobrego. Mogą to być ogniska zapalne, toksyny bądź inne ogniska chorobowe. Warto wiedzieć o czym świadczą wypryski na poszczególnych częściach ciała, aby móc je skutecznie zwalczać.
Nie tylko wygląd skóry świadczy o stanie naszego organizmu. Pozostałe niedoskonałości pojawiające się na całym ciele również są oznaką problemów, które nam doskwierają. Do objawów przeróżnych schorzeń należą właśnie wypryski.
Co sprzyja ich powstawaniu?
- długie używanie kosmetyków ze składnikami drażniącymi skórę,
- przesuszanie naszej skóry,
- częste trzymanie różnych przedmiotów bezpośrednio przy twarzy tj.telefon komórkowy,
- nadmierna ilość stresu,
- złe nawyki żywieniowe,
- palenie papierosów.
Czytaj też: Przestań się stresować! Stres może sprawić, że twoja SKÓRA…
O czym świadczą wypryski na konkretnych częściach ciała?
Wypryski na twarzy
Najczęściej powstają na czole. Są efektem złych nawyków żywieniowych tj. jedzeniu przetworzonej żywności, a także nadmiernego stresu. Zazwyczaj mówią o kłopotach trawiennych lub niedobrej pracy jelit. Zmorą są również wypryski pojawiające się na nosie. Przyczynami tworzenia się krostek w tym miejscu mogą być nietolerancje pokarmowe czy problemy z trzustką. Istotne jest też to, iż niewłaściwa higiena związana ze spożywaniem posiłków – jedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz niedokładne mycie rąk jest powodem powstawania wyprysków w okolicy ust. Mogą współgrać z nimi problemy z nieregularnym wypróżnianiem oraz zaburzona praca żołądka, a wypryski na brodzie świadczą o zaburzeniach hormonalnych i nadmiarze toksyn w organizmie.
Wypryski na szyi i dekolcie oraz klatce piersiowej lub ramionach
Pojawiają się głównie u osób, które mają problemy z hormonami albo tych którzy nadmiernie spożywają cukier. Ich rozwojom sprzyja też stres, a nawet przetłuszczające się włosy. Wypryski na klatce piersiowej natomiast są skutkiem problemów z układem pokarmowym, szczególnie związanym z brakiem witamin w organizmie, a wysypka na obojczykach sygnalizuje kłopot z za ciasnymi ubraniami i drażniącymi szwami. Natomiast przyczyną wyprysków na ramionach jest niedostateczna pielęgnacja i brak złuszczania martwego naskórka.
Wypryski na plecach
Zazwyczaj są oznaką problemów związanych z pracą układu pokarmowego. Są przede wszystkim skutkiem nadmiernego pocenia się, a także alergii na kosmetyki czy detergenty. Istotną rolę w ich powstawaniu odgrywa też brak snu.
Wypryski na udach i pośladkach
Wypryski w tych częściach ciała są często objawem alergii na kosmetyki, reakcją na używanie dużej ilość proszku do prania lub płynu do płukania ubrań. Ich pojawianiu się sprzyja także niewłaściwa depilacja, a także noszenie za ciasnych ubrań. Natomiast wypryski na pośladkach wynikają z rzadkiego złuszczania martwego naskórka.
Wypryski w okolicach intymnych
W strefie intymniej wypryski pojawiają się głównie z powodu niewłaściwej depilacji bądź golenia. Poza tym mogą być oznaką chorób wenerycznych lub skutkiem niedostatecznej higieny, zazwyczaj wtedy gdy, wraz z z nimi występują: upławy, pieczenie i brzydki zapach.
Jak uniknąć powstawania wyprysków?
Istnieje wiele różnych możliwości podrażnienia skóry. Niektóre czynniki tj. starzenie się organizmu są nieuniknione. Jednak wielu przyczynom można zaradzić np. pamiętając o regularnych kąpielach i myciu rąk przed i po jedzeniu. Natomiast w wakacje, wtedy, gdy słonecznych dni nie brakuje należy sięgać po każdą dostępną ochronę przeciwsłoneczną. Poza tym warto unikać palenia oraz pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry.
Jak widać wyprysków można w prosty sposób uniknąć. Wystarczy dbać o siebie zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz np. stosując odpowiednią dietę. Trzeba starać się omijać sytuacje stresowe, a także nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Dzięki temu wszystkiemu żadne pryszcze nigdy nie będą naszym zmartwieniem.
Źródło: Poradyfit.pl
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze