Lubisz zielony groszek? To świetnie! Poznaj jego największe wartości odżywcze!
Co to za roślina?
Już 11 tys. lat temu człowiek wiedział, jak wspaniałe właściwości ma ta roślina strączkowa i uprawiał ją w dużej ilości. Znany i popularny był na Bliskim Wschodzie, na terenie dzisiejszych Indii, a z czasem i wśród starożytnych Rzymian. Dzisiaj z jedzeniem groszku niestety bywa różnie.
Jego słodki smak i interesujący zapach przywodzą na myśl wczesne lato i dni pełne jeszcze łagodnego słońca. Wtedy właśnie można się nim zajadać na surowo i to prosto ze strączka. Co takiego ma w sobie ta niepozorna roślina, że każdy chcący dbać o ogólną kondycję organizmu człowiek, powinien ją jeść?
Wartości odżywcze zielonego groszku
Zielony groszek to niedocenione przez wiele osób warzywo, które zamyka w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych: minerałów (wapń, żelazo, miedź, cynk, magnez, selen i mangan), witamin (A, C, E, K, B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy) i antyoksydantów (flawonoidy, karoteny, luteinę i zeaksantynę). Oprócz tego zawiera sód i potas, dlatego warto włączyć je do swojej diety.
100 gram tego przysmaku zapewnia nam:
- tylko około 81 kalorii
- 5,4 grama białka
- 0,4 grama tłuszczu
- 9,4 grama węglowodanów
Co do codziennego zapotrzebowania na witaminy, to procentowo pokrywa:
- zapotrzebowanie na witaminę C – 67%
- A – 25,5%
- B1 – 22%
- K – 21%
- kwas foliowy – 16%
- witaminę B3 i B6 – 13%
- B2 – 10%
- B5 – 2%
Działanie prozdrowotne
Mogą występować pewne różnice w zależności od gatunku groszku. Wysoka zawartość dobroczynnych składników działa korzystnie na nasz układ nerwowy, krwionośny, pokarmowy, kostny i mięśniowy. Ponadto, groszek jest bogaty w białko, dlatego powinni o nim pamiętać wegetarianie, weganie, sportowcy oraz wszyscy aktywni ludzie.
Zielony groszek nie tylko nie zawiera cholesterolu, ale za sprawą kwasu nikotynowego i fitosteroli (zwłaszcza β-sitosterolu), redukuje również jego poziom we krwi!
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jedząc groszek odsuwamy od siebie chorobę Alzheimera, osteoporozę, udary, wylewy, zawały serca, anemię, miażdżycę, artretyzm, zaćmę i kurzą ślepotę. Warzywo to obniża także ryzyko wystąpienia nowotworów.
Gdzie go dostać?
Można go nabyć praktycznie wszędzie: w marketach, na straganach i w sklepach ze zdrową żywnością. Świeży, mrożony lub
konserwowy, czeka na swoich amatorów przez cały rok. Najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy jest ten zerwany prosto z krzaka lub kupiony krótko po zerwaniu.
Czytaj też: Karmisz swoje dziecko piersią? Wystrzegaj się TYCH WARZYW
Źródło: Nutrition-and-you.com
Zdjęcia: Pixabay
Komentarze
Komentarze