Site icon Dziecko i Figura

Emocjonalna niedostępność. Co to jest i jakie przynosi skutki?

Wychowanie dziecka to nie tylko „wikt i opierunek”, nie tylko zaprowadzanie i odbieranie ze szkoły czy przedszkola, wożenie na zajęcia itp.

Rodzic obecny fizycznie, nawet bardzo blisko dziecka, nie zawsze jest dostępny emocjonalnie. A to rodzi fatalne skutki.

Co to jest emocjonalna niedostępność?

 

https://tezdjecia.pl/

 

 

Emocjonalna niedostępność

 

Psycholog Justyna Rokicka zachęca rodziców, by przyjrzeli się swoim zrachowaniom i sprawdzili, czy przypadkiem nie są „niedostępni”. Czym się to objawia:

 

 

Rodzic wręcz „odgania” dziecko mówiąc, że jest zajęty, zmęczony, żeby dziecko pobawiło się samo, żeby się czymś zajęło, żeby przestało marudzić i żeby dało rodzicowi spokój.

 

Emocjonalna niedostępność rodziców – jakie skutki?

 

Taka postawa rodzica, przynosi dla jego dziecka, katastrofalne skutki. Powoduje:

 

 

Dlaczego rodzice są niedostępni emocjonalnie?

 

Może to wynikać z własnych doświadczeń i wzorów z dzieciństwa. Niestety w wielu domach dzieci były i są traktowane przedmiotowo. Zdarza się też, że taka emocjonalna niedostępność wynika – mówiąc wprost – z bezmyślności, czy też braku świadomości.

Tym samym warto przeanalizować własne zachowania i stać się bardziej „dostępnym” rodzicem. Świadomie poświęcać dziecku 100% uwagi, na przykład w czasie zabawy. Zwrócić uwagę na dziecko – okazywać mu czułość, słuchać tego, co mówi, stworzyć własne rytuały.

W komentarzach do posta Justyny Rokickiej wiele osób zwróciło uwagę na korzystanie z telefonów. To stało się wręcz plagą, że wielu rodziców np. na placach zabaw wpatruje się w swój telefon, zamiast zwracać uwagę na dziecko. Być może nie zastanawiają się, że właśnie takie zachowanie to ignorowanie dziecka. Warto więc to zmienić i stać się rodzicem „dostępnym” – nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie.

 

„Chłodne” wychowanie. Dlaczego ta metoda przynosi katastrofalne skutki?

 

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version