Naukowcy postanowili zbadać co takiego zmienia się w mózgu, jeśli niedosypiasz? Okazuje się, że ilość godzin snu powinna zawsze wynosić…
Niedobór snu powoduje poważne konsekwencje: od zaburzeń wzroku i mowy przez bóle głowy i mięśni, aż do otyłości, kłopotów z pamięcią i spadku odporności oraz apatii.
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah zbadali ponad 800 osób za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Wyodrębniono dwie grupy. Pierwsza grupa to osoby, które przeznaczają od 7 do 9 godzin dla snu, druga grupa-poniżej 6 h na dobę.
Pacjenci z drugiej grupy znacznie częściej zasypiali podczas badania rezonansem, a ich stopień aktywności neurologicznej o wiele bardziej różnił się od osób, które sypiają co najmniej 7 godzin na dobę.
ZOBACZ TEŻ:POKONAJ MSZYCE NA ROŚLINACH. Ten oprysk jest ekologiczny i zwalcza mszyce natychmiast!
Osoby śpiące krócej wymagają bodźców środowiskowych do aktywnego funkcjonowania, ponieważ niespodziewane wyciszenie, doprowadza ich do snu w ciągu dnia.
Dlatego jeśli zazwyczaj nie odczuwamy negatywnych skutków niedoboru snu, to i tak zdecydowanie pogarszamy jakość pracy naszego mózgu. Człowiek w przedziale wiekowym 26-64 lata powinien przeznaczyć na sen od 7 do 9 godzin na dobę.
Źródło:crazynauka/ pixabay
Komentarze
Komentarze