Site icon Dziecko i Figura

TEN czynnik może zwiększać ryzyko AUTYZMU! Uważajcie na…

autyzmu

Unsplash

Czy wiek rodziców może zwiększać ryzyko autyzmu? Niestety, tak, zwłaszcza gdy…

W największym jak dotąd międzynarodowym badaniu dotyczącym wieku rodziców oraz ryzyka wystąpienia autyzmu, naukowcy wykazali, że dzieci nastoletnich matek, starszych rodziców i rodziców z różnicą wieku wynoszącą 10 lat lub więcej, są bardziej narażone na zaburzenia ze spektrum autyzmu niż inne dzieci.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, obejmowało analizę ponad 5,7 miliona dzieci z Australii, Danii, Izraela, Norwegii i Szwecji. Podczas gdy poprzednie badania wykazały już związek między starszym wiekiem ojca a zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), istnieją znaczące różnice pomiędzy badaniami, a także brak jest ostatecznych informacji na temat tego, czy wiek ojcowski i matczyny są niezależnymi czynnikami ryzyka.

Celem naukowców było ustalenie, czy wiek matki i ojca zwiększa ryzyko ASD, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Współautor badania Michael Rosanoff sugeruje, że to pierwsze tak obszerne badanie dotyczące zagadnienia wieku i autyzmu.

„Łącząc krajowe rejestry zdrowia w pięciu krajach, stworzyliśmy największy na świecie zbiór danych do badań czynników ryzyka autyzmu” – wyjaśnia.

Czytaj też: 3-letni chłopiec z autyzmem WYRZUCONY ZE SKLEPU za…

Unsplash

Niepokojące wnioski

Naukowcy odkryli, że różnica wieku między rodzicami „znacząco przyczynia się do ryzyka ASD”. Badacze stwierdzili, że częstość występowania ASD była o 66% wyższa u dzieci, które mają ojców w wieku powyżej 50 lat i o 28% wyższa u dzieci ojców w wieku 40 lat, w porównaniu do dzieci ojców w wieku 20 lat.

Podobnie, częstość występowania ASD wśród dzieci urodzonych przez matki po 40. roku życia, była o 15% wyższa w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez matki po 20. roku życia. Jednak wskaźniki ASD były również o 18% wyższe wśród dzieci urodzonych przez nastoletnie matki.

Ryzyko autyzmu rosło też, gdy oboje rodzice byli starsi. Wskaźniki tej choroby były najwyższe, gdy ojciec miał 35-44 lata, a jego partnerka była 10 lub więcej lat młodsza.

Czytaj też: 11-letni chłopiec z autyzmem PRÓBOWAŁ SIĘ ZABIĆ po tym, jak…

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze

Exit mobile version