Wraz ze zbliżającym się początkiem stycznia, Nowym Rokiem i ludźmi, którzy zaczynają formułować pomysły na noworoczne postanowienia, wielu znów zaplanuje na Boże Narodzenie, że rok 2018 będzie tym, w którym w końcu zaczną ćwiczyć!
Większość z nas martwi się, że robi zbyt mało w temacie uprawiania sportów, stajemy się zwiotczali i częściej przybieramy postawę siedzącą, ale czy istnieje coś takiego jak zbyt dużo ćwiczeń?
Według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez zespół kierowany przez kardiologa dr Jamesa O’Keefe, aktywność fizyczna jest jak stosowanie leków, ponieważ może być szkodliwa w przypadku nadmiernej dawki.
Dr O’Keefe powiedział:
„Aktywność fizyczna, a konkretnie ćwiczenia, są jak potężny lek. Im więcej, tym lepiej – do pewnej dawki, a po jej przekroczeniu jest punkt malejących zysków. Przedawkowanie ćwiczeń może w rzeczywistości pogorszyć zdrowie, a nawet skrócić życie!”
Jednak: jak dużo to za dużo?
Należy jednak przede wszystkim stwierdzić, że badania wykazały, że osoby, które korzystają regularnie z aktywności – różnego rodzaju, żyją średnio o siedem lat dłużej niż ci, którzy tego nie robią.
Niestety ekstremalni sportowcy mogą skupiać się tylko na ćwiczeniach, a nadmierna aktywność może mieć toksyczny wpływ. Eksperci twierdzą, że od 30 do 60 minut ćwiczeń dziennie to wystarczająco duża dawka, a dla biegaczy to około 10 do 15 mil tygodniowo – dość, aby osiągnąć wysoki poziom biegacza.
Czy powinieneś martwić się o nadmierną aktywność fizyczną?
Trener osobisty sieci pewnej znanej siłowni, powiedział, że dla większości ludzi nie powinno to stanowić problemu:
„Przewlekła bolesność, częste „grypopodobne” choroby, zwiększona senność, słabsze wyniki w siłowni i silne wyczerpanie zwykle wskazują na to, że ćwiczysz za dużo.”
Większość ludzi nie powinna przejmować się nadmierną aktywnością, ponieważ „niedorozwój” jest większym problemem. Twoje ciało może w rzeczywistości poradzić sobie z ogromną ilością pracy – jeśli robisz to prawidłowo. Trener sugeruje, że na każdy intensywny trening powinien przypadać równie intensywny czas skupiony na metodach odpoczynku i regeneracji. Ta złota zasada powinna wystarczyć, aby zapobiec negatywnym skutkom ćwiczenia.
Czym jest trening ekstremalny i dlaczego jest niebezpieczny?
Maraton jest dobrym przykładem ekstremalnego treningu. Podczas wykonywania tego zadania, serce musi pompować krew pięć razy szybciej niż podczas odpoczynku. Może to spowodować krótkotrwałe zmiany w sercu i dużych tętnicach, ale wszystko wróci do normy w ciągu tygodnia – bez dodatkowego treningu. Bardziej ekstremalne ćwiczenia w tym czasie mogą jednak powodować poważne zmiany serca, które mogą prowadzić do arytmii.
Jak możesz uniknąć przesady?
Korzyści płynące z ćwiczeń zarówno dla serca, jak i dla ciała po prostu nie wymagają ekstremalnych środków. W zależności od aktywności, wszystko pomiędzy 15 minutami a godziną dziennie ćwiczeń, kilka razy w tygodniu, przyniesie Ci wymierne wyniki.
DB
Źródło: indy100.com
Foto: cdn.shopify.com
Komentarze
Komentarze