3 zioła, które mogą pomóc w walce z depresją!

Niektóre ajurwedyjskie zioła i przyprawy mogą pomóc złagodzić objawy depresji. Jakie?

Żyjemy szybko i w stresie

Wielu z nas cierpi na takie objawy, jak lęk, stres i bezsenność. Mogą się one wydawać zwykłymi codziennymi problemami, ale w dłuższej perspektywie mogą stać się przedmiotem szczególnej uwagi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest główną przyczyną złego stanu zdrowia i niepełnosprawności na całym świecie. Ponad 300 milionów ludzi cierpi na depresję, przy czym między 2005 a 2015 rokiem odnotowano wzrost o ponad 18 procent.

Najlepszym sposobem leczenia depresji jest terapia w połączeniu z farmakologią. Istnieją jednak również metody całkowicie naturalne, takie jak na przykład niektóre ajurwedyczne zioła i przyprawy, które pomagają zmniejszyć objawy depresji.

1. Ashwangandha

Ashwangnadha łagodzi stres i niepokój ze względu na obecność związków aktywnych, takich jak laktony steroidowe, saponiny, alkaloidy i witanolidy, które zapewniają właściwości przeciwdepresyjne, przeciwzapalne i przeciwlękowe. Zioło to pomaga zmniejszyć stres wywołany zmęczeniem emocjonalnym i fizycznym. Równoważy również ciągłe wahania nastroju i zwiększa czujność umysłową, skupienie i koncentrację. Pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie fizjologiczne. Ashwangandha może być spożywana w postaci sproszkowanej lub jako płynny ekstrakt.

Czytaj też: Depresja przedporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

2. Brahmi

To małe, wieloletnie zioło, które od wieków wykorzystuje się do leczenia stresu. Działa jak adaptogen, co oznacza, że pomaga organizmowi przystosować się do nowych lub stresujących sytuacji. Po spożyciu zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co pomaga umysłowi zachować spokój i przynosi ulgę od niepokoju i nerwowości.

3. Jatamansi (Spikenard)

Jatamansi to wieloletnie zioło, które pomaga w leczeniu bezsenności i innych zaburzeń snu. Znane jest również ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych, antystresowych i przeciwzmęczeniowych. Korzenie jatamansi są używane do celów leczniczych w Ajurwedzie, o których wiadomo, że dają efekt terapeutyczny przy wahaniach nastroju i zaburzeniach stresowych. Jatamansi może wymazać negatywne myśli, kierując energię umysłu we właściwym kierunku.

Źródło: Food.ndtv

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze