5 sposobów aby zachęć kilkulatka do sprzątania
Dbanie o porządek w domu jest czymś naturalnym dla dorosłych. Jednak dla kilkuletniego dziecka to zupełna abstrakcja. Jak zatem zachęcić malucha do sprzątania?
Utrzymanie porządku przestrzeni domowej spoczywa na rodzicach. Jednak warto ćwiczyć sprzątanie już od najmłodszych lat. Bałagan w pokoju dziecka, jest nieodłącznym elementem codzienności. Maluchy rozrzucają wszystkie zabawki, które wpadną im w ręce. Naturalne jest to, że nie widzą w tym nic złego – dlatego warto wzbudzać w dziecku poczucie estetyki, pomału wdrażając obowiązki. Należy pamiętać aby dostosować je do wieku dziecka.
5 kroków nauki sprzątania poprzez zabawę
- Daj przykład. Dzieci widzą w rodzicach wzór do naśladowania. Jeśli dziecko zauważy, że po zabawie porządkujesz kredki, klocki i pluszaki, potraktuje to jako element dnia, wieńczący zabawę.
Dlatego wieczorem, po dniu hasania w pokoju, wprowadź rutynę, w której wspólnie sprzątacie pokój – zachowując się w ten sposób, dasz dziecku sygnał, jak powinna wyglądać codzienność. - Kolorowe pudła na zabawki. Nie można od małego brzdąca oczekiwać, że starannie poukłada zabawki na półce. Zamiast tego postaw na kolorowe kosze i pudła do przechowywania. Dzięki temu łatwiej wyrobić w nim nawyk porządkowania, a kolory ożywią wnętrze. Poza tym, wrzucanie zabawek do takiego pojemnika, może okazać się frajdą dla dziecka.
- Naturalne środki czystości. Zaopatrz dom w płyny o naturalnym składzie, przyjaznym dzieciom. Na etapie przedszkolnym, dzieci mogą odczuwać przyjemność z czyszczenia swoich mebelków i zabawek. Będzie to jego nowy obowiązek.
- Angażowanie dziecka w codziennych czynnościach domowych. Nadchodzi pora obiadu! To świetny moment, aby Twoja pociecha zadbała o czystość stołu. Dziecko potraktuje to jako codzienny element, który może wykonać dzielny przedszkolak.
Nie bądź krytyczna. Dzieci nie wykonają wszystkiego idealnie, lub po naszej myśli. To ważne aby docenić ich starania. Chwal dziecko za posprzątanie zabawek czy starcie kurzu. Wylał się napój? Wręcz dziecku ręcznik papierowy i nie denerwuj się jeśli został niedokładnie wytarty. W tych pierwszych krokach liczą się chęci i zrozumienie dziecka, na czym polega utrzymanie porządku.
Sprzątania warto nauczyć jak najwcześniej. W pierwszym etapie potraktujcie to jako zabawę, która z czasem stanie się częścią codziennej rutyny. Dopasowanie obowiązków do wieku dziecka, zaowocuje dobrymi nawykami.