TA METODA ANTYKONCEPCJI JEST FINANSOWANA PRZEZ NFZ! Dowiedz się więcej!
Wiele pań uskarża się na publiczne placówki opieki zdrowotnej. Okazuje się, że kobiety mają ogromny problem z założeniem spirali antykoncepcyjnych na NFZ, mimo, że przysługuje im prawo do bezpłatnego zabiegu. Co robić, kiedy usłyszymy od personelu odmowę założenia lub usunięcia wkładki?
Spirala antykoncepcyjna na NFZ
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wprowadzenie oraz usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (bez kosztu wkładki, który ponosi pacjentka).
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ostrzega pacjentki przed niewłaściwym zachowaniem personelu niektórych ośrodków zdrowia. Okazuje się, że panie nie są informowane o należnych świadczeniach albo spotykają się z bezprawnymi odmowami.
W takiej sytuacji należy:
-w rozmowie z dyrektorem placówki powołaj się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej tj. Dz.U. 2016 poz. 357
-zażądaj odmowy pisemnej
-złóż skargę w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (niezbędna będzie również kopia odmowy pisemnej)
-opisz swoją historię mailowo! Podajemy kontakt do Federacji – federacja@federa.org.pl (Jej przedstawiciele wskażą Ci najbliższą placówkę, w której będziesz mogła wykonać zabieg założenia spirali na NFZ)
Rekomendacja ginekologa
O tym, dlaczego warto zdecydować się na spiralę antykoncepcyjną, postanowiła opowiedzieć znana polska ginekolog.
Ma bardzo dużą skuteczność, przy bardzo małym ryzyku poważnych skutków ubocznych. Jest to najczęściej wybierana metoda antykoncepcji przez kobiety ginekolog – tłumaczy ginekolog i położnik Nicole Sochacki-Woźnicka, autorka bloga „Mama Ginekolog”.
Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Źródło zdjęcia: Wikipedia
Zobacz też: Problemy z POŻYCIEM? Te kilka rad wprowadzi rewolucję w TWOIM ŁÓŻKU