Walka stereotypów 2 Czy mężczyźni naprawdę kochają filmy akcji?
W przypadku męskiego kina sytuacja wygląda nieco inaczej, a już na pewno jest mniej skomplikowana – zresztą tak jak i sami zainteresowani. Panowie z reguły wybierają filmy bardziej drastyczne, nastawione głównie na wartkie akcje, pościgi, efekty specjalne i tzw. „strzelaniny”. Teraz już wszystko jasne, dlaczego chłopak prędzej wyciągnie Cię do kina na najnowszy film Tarantino i nie uroni ani jednej łzy na ckliwym romansidle.
„Chłopaki nie płaczą”
Czy, aby na pewno? Fakt, że mężczyźni zdecydowanie częściej sięgają po filmy akcji, aniżeli ckliwe romansidła. Nie bez znaczenia mówi się, że faceci są z Marsa, a kobiety z Wenus. Chociaż mężczyźni wbrew pozorom równie dobrze potrafią zrozumieć uczucia, które targają bohaterami filmów. Może i nie okazują łez wzruszenia, ale nie dlatego, że to niemęskie. Po prostu nie działa to w takim stopniu na ich podświadomość. Preferują więc historie pełne emocji, interesującej fabuły i szybkich zwrotów akcji. Być może dlatego, że są to produkcje dość proste w odbiorze, nie wymagające skomplikowanego myślenia, a jako, że panowie są z reguły wzrokowcami to nacisk kładziony jest głównie na obraz i dźwięk.
Emocje? Tak, ale tylko niektóre
Mężczyzn po prostu intrygują krwawe, pełne przemocy, sensacji i brutalnych walk sceny, bo zawierają zupełnie inną gamę emocji niż filmy kierowane do kobiet. Poza tym wyznacznikiem filmu sensacyjnego jest głównie sposób przedstawiania danych wydarzeń, nie sama treść filmu. Dlatego ten argument również przemawia za takim, a nie innym wyborem większości mężczyzn. Dodatkowo wszelkie różnice dostrzega się w biologicznym działaniu mózgu. Mężczyźni w przeciwieństwie do pań lubią konkretną, jasną sytuację, a tego rodzaju filmy im to dostarczają. Filmy kierowane do mężczyzn proponują zupełnie inny wachlarz emocji. Nacisk stawiany jest na wartką akcję i efekty wizualne, bo przecież to w właśnie panowie mają wyostrzony zmysł wzroku, a twórcy dobrze wiedzą jak trafić w ich czuły punkt.
Policjant i złodziej czyli mieszanka wybuchowa
Podobnie jak w filmach kierowanych do kobiet, tutaj również możemy zauważyć pewien wykreowany schemat. Najczęściej jest to spektakularny napad na bank, sejf z pieniędzmi czy inny rabunek. Następnie w fabułę wplatane są problemy policjanta związane z pracą, a także rozterki osobiste. W międzyczasie przestępca planuje ostatnie wykroczenie, po którym zniknie na zawsze. Generalnie gra toczy się o najwyższą stawkę . Złodziej nie odpuści , a policjant osaczony ze wszystkich możliwych stron postanawia postawić wszystko na jedną kartę i zaryzykować . Tak w skrócie możemy przedstawić przebieg zdarzeń filmu sensacyjnego
Era na superbohatera
Kolejną propozycją filmów, które także znajdują uznanie w męskim świecie to produkcje z serii science ficton. Na dodatek króluje tu jedna, kluczowa pozycja, a mianowicie „Gwiezdne Wojny”. Jak twierdzą psychologowie i antropolodzy sukces tego filmu opiera się głównie na pokazaniu heroicznego losu pozornie zwykłej postaci. Co sprawia, że jest on fenomenem na skalę światową? Jedni uważają, że przyciąga interesująca fabuła, inni znowu, że warte uwagi są kostiumy, bajkowy wszechświat i oczywiście miecze świetlne. Podobno „Gwiezdne wojny” to produkcja obowiązkowa dla każdego mężczyzny. Uwielbiają ją wszyscy, zaczynając od młodszych chłopców, aż po dojrzałych mężczyzn.
Być jak Sherlock Holmes
Motyw detektywa z wielką, szklaną lupą bez przerwy przewija się przez kryminalne fabuły. Kryminały wręcz wzbudzają podniecający dreszcz emocji. Natomiast sama akcja skonstruowana jest na wzór zagadki, logicznej łamigłówki. Często odnosi się wrażenie że im dalej postępuje do przodu, tym robi się coraz bardziej intrygująco, a panowie raczej nie lubią nudy.
https://www.instagram.com/boneheat/
Dwie planety, jeden stereotyp
Cóż, może faktycznie mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. W każdym razie, wiele na to wskazuje, a przynajmniej odbiór filmów. Według badań, problem tkwi w sferze emocjonalnej obu płci. Kobiety z reguły mają ją znacznie bardziej rozbudowaną. Potrafią rozpłakać się na scenie zwykłego, miłosnego pocałunku bohaterów, co jest zupełnie niezrozumiałe dla mężczyzn. Preferują oni proste kino, gdzie wszystko jest czarne albo białe. Podobnie bywa w meczu – albo jest bramka albo jej nie ma – nie istnieje nic pomiędzy, no chyba, że spalony!
Zdjęcia: https://www.instagram.com/kino_cinema3d/