Walentynki – jaka jest prawdziwa historia tego święta?

Dokładnie za 9 dni będziemy obchodzić Walentynki, czyli dzień zakochanych. Jaka jest prawdziwa historia tego święta?

Skąd się wzięła moda na obchodzenie dnia św. Walentego?

Moda na obchodzenie dnia św. Walentego przywędrowała do Polski zaraz po transformacji i wygląda na to, że zadomowiła się na dobre razem z Halloween i innymi zachodnimi tradycjami. Czerwone okna wystaw, kiczowate pluszowe misie z napisem „I Love You” oraz góry bombonierek w kształcie serca – to typowy element polskiej ulicy przez dwa pierwsze tygodnie lutego. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że Walentynki mają wielowiekową tradycję i wywodzą się ze Starożytnego Rzymu.

Czytaj też: WALENTYNKI 2020 – Kiedy są Walentynki?

Walentynki
Unsplash

Pierwsza „Walentynka”

Panujący w III w n.e. rzymski cesarz Klaudiusz II, zakazał zawierania małżeństw, ponieważ uważał, że żonaci mężczyźni walczą mniej zaciekle. Św. Walenty był biskupem, który sprzeciwił się zakazowi i udzielał tego sakramentu potajemnie. Za swoją niesubordynację został skazany na śmierć. W więzieniu zakochał się w córce nadzorcy, której wysłał w dniu egzekucji, właśnie 14 lutego, list podpisany „Od Twojego Walentego”. Stąd zwyczaj wysyłania Walentynek.

Źródła pogańskie

Z kolei, wedle tradycji pogańskiej, w połowie lutego oficjalnie rozpoczynała się wiosna. Starożytni Rzymianie świętowali jej nadejście w trakcie Luperkaliów, festiwalu poświęconego wedle różnych podań Luperkusowi, Bogowi pasterzy, bądź wilczycy, która wykarmiła Remusa i Romulusa.

W tych dniach oddawano również kult Junonie, bogini miłości. Uważa się, że młodzi chłopcy losowali wówczas imiona dziewcząt, z którymi na ten jeden dzień zostawali parą. Czasami świąteczna relacja przeradzała się w małżeństwo. Jak w przypadku wielu innych tradycji, Kościół „przejął” obchody Luperkaliów i w 496 roku papież Gelazy I ustanowił ich dzień świętem męczennika Walentego.

Czytaj też: Tragedia na planie „M jak Miłość”! Doszło do brutalnego gwałtu na…

Walentynki
Unsplash

Źródło: Womanitely, The Telegraph

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze