Czy mamy karmiące piersią mogą korzystać z solarium?
Łóżka do opalania stanowią zagrożenie dla wszystkich kobiet – zarówno tych w ciąży, jak i nie. Ale czy są one ryzykowne dla matek karmiących piersią?
Co to jest solarium i jak ono działa?
Solarium to przypominające łóżko urządzenie, które uwalnia promienie ultrafioletowe (UV), aby zapewnić ciału opaleniznę. Maszyna emituje promieniowanie UV za pomocą lamp w celu stymulowania szybkiej produkcji melaniny, szybciej niż w przypadku jej produkcji na słońcu. Promienie z kabiny do opalania przenikają do każdej części ciała wystawionej na działanie maszyny, a im dłużej osoba leży na solarium, tym więcej opalania uzyskuje.
Chociaż solarium jest ogólnie uważane za bezpieczne, długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może być bardzo szkodliwa.
Czytaj też: Zaskakujące odkrycie na temat raka skóry! Jest bardziej powszechny wśród…
Jakie zagrożenie wiąże się z łóżkami opalającymi?
Chociaż solarium nie wpływa na podaż mleka ani nie zmienia jego jakości, może okazać się szkodliwe dla delikatnych części ciała, w tym skóry, oczu i układu odpornościowego. Według Skin Cancer Foundation, ryzyko zachorowania na czerniaka terminalnego podczas regularnych sesji opalania w pomieszczeniu wynosi 75% dla osób poniżej 35. roku życia. Czerniak to forma raka skóry, która występuje, gdy komórki nadające skórze odcień stają się rakowe. Komórki mutują i zaczynają się bez przerwy dzielić, co powoduje nieograniczony wzrost nieprawidłowych komórek produkujących pigment.
Czerniak jest najcięższą postacią raka skóry, chociaż występuje rzadziej niż inne rodzaje raka skóry. Choroba może dotyczyć dowolnej części ciała, ale niektóre części są bardziej narażone niż inne. U kobiet czerniak występuje głównie wokół nóg. U mężczyzn dotyka pleców i klatki piersiowej. Jak stwierdziło American Cancer Society (ACS), w 2020 roku w USA pojawi się 100 350 nowych przypadków czerniaka, z czego około 6 850 osób umrze.
Długotrwała ekspozycja na silne promienie UV może również uszkodzić oczy. Promieniowanie może powodować oparzenia słoneczne rogówki wraz z innymi infekcjami rogówki oraz powodować zaćmę i czerniaka wokół oka.
Źródło: Sheknows.com
Zdjecie: Pixabay