Jak pies i kot wpływają na rozwój dziecka?
Wielu z nas zastanawia się, czy przyprowadzić zwierzaka do domu, w którym mieszkają dzieci. Z jednej strony chcemy, z drugiej strony mamy wiele obaw. Pies, czy też kot… to najczęściej spotykane zwierzęta domowe. A jaki wpływ mają zwierzęta domowe na rozwój dziecka? Zobaczmy.
Dziecko i zwierzak mieszkające pod jednym dachem, to z jednej strony może być zapowiedź kłopotów, a z drugiej ogrom korzyści. Przede wszystkim, jest to dobra metoda wychowawcza. Trzeba jednak dobrze się zastanowić, ponieważ posiadanie czworonoga wiąże się z wieloma obowiązkami. O ile przy malutkich dzieciach jest dla nas oczywiste, że to my będziemy opiekować się zwierzakiem, o tyle przy starszych dzieciach będziemy oczekiwać, że to one przejmą obowiązki nad pupilem. Ale czy są na to gotowi i rozumieją, że zwierzak to nie jest tylko zabawka na chwilę? Trzeba to dobrze przemyśleć i porozmawiać z dzieckiem.
Wpływ psa i kota na rozwój dziecka
Badania nad wpływem psa na rozwój dziecka pojawiły się już w latach 60 XX wieku. Opieka nad zwierzęciem domowym zwiększa wrażliwość i empatię, a także uczy opanowania i samoakceptacji. Bezpośredni kontakt z pupilem ma działanie terapeutyczne, co wykorzystuje się w leczeniu wielu zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych (tzw. zooterapia).
Wychowywanie dziecka z psem lub kotem ma wiele korzyści ogólnorozwojowych, intelektualnych, fizycznych, emocjonalnych oraz społecznych. Dziecko, opiekując się psem, uczy się odpowiedzialności, wrażliwości na jego potrzeby oraz na jego cierpienie, a także uczy miłości i szacunku do żywych istot. Poza korzyściami emocjonalnymi, wychowywanie dziecka z psem niesie za sobą także korzyści fizyczne. Przytulanie i głaskanie zwierzaka przyczynia się do wzrostu poziomu oksytocyny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia), a także powoduje zmniejszenie stresu.
Wymieńmy korzyści dla dziecka i rodziny z posiadania zwierzaka:
- Nauka i rozwój empatii.
- Rozbudzenie ciekawości dziecka.
- Obniżenie poziomu stresu.
- Rozwijanie empatii.
- Nauka odpowiedzialności.
- Zwiększenie wrażliwości na cierpienie innych.
- Nauka cierpliwości, wyrozumiałości i dzielenia się.
- Zwiększanie kompetencji społecznych.
- Nauka miłości.
- Posiadanie wiernego towarzysza i przyjaciela.
Czy zwierzak i dziecko to zawsze dobre połączenie?
Pomimo wielu zalet i pozytywnego wpływu zwierzaka na rozwój dzieci, należy pamiętać o tym, że nie każdy zwierzak będzie się nadawał do mieszkania z dziećmi. Psy i koty są istotami, które mają swój charakter i osobowość, tak więc trzeba się pierw zorientować, czy dany zwierzak będzie się nadawał dla naszej rodziny. Decyzja o zwierzaku w rodzinie musi być odpowiedzialna i dobrze przemyślana, ponieważ posiadanie psa to niemałe wyzwanie.
Warto zorientować się, która rasa psów lub kotów jest odpowiednia dla dzieci, ponieważ niektóre rasy są bardziej niesforne i trudne do ułożenia. Ponadto, nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą towarzystwo. Gdy mamy małe dzieci, warto wziąć sprawdzonego zwierzaka ze znanego źródła. Niestety, ale psy ze schroniska mogą okazać się ogromnym wyzwaniem, ponieważ mają swoje traumy, przeżycia i przyzwyczajenia.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dobrze prowadzony i wychowany przez nas pies, będzie przyjacielem, towarzyszem i strażnikiem dziecka. Korzyści z wychowywania dzieci razem ze zwierzętami są na prawdę ogromne.
ZOBACZ TEŻ: DEZYNFEKOWANIE ZABAWEK. Jak to się robi?
Źródło: www.superego.com.pl