ZOBACZ szokujące wyniki badań kobiet w ciąży pijących … alkohol!

XXI wiek. Rozwój nauki i medycyny poszedł daleko jak nigdy przedtem, powszechna jest wiedza o syndromie FAS, a wciąż są ludzie, którzy uparcie twierdzą, że alkohol pity w ciąży nie szkodzi dziecku.

Mieliśmy już w polskich mediach kilka kampanii społecznych, zwracających uwagę na bezwzględną konieczność unikania alkoholu w czasie ciąży. Wygląda na to, że wciąż za mało przypominania o tym.

Badania na temat używania alkoholu w ciąży prowadzi się w wielu krajach według różnych metod badawczych. Na szwedzkim uniwersytecie w  Goteborgu zespół badaczy pod kierownictwem Ann-Charlotte Mardby przygotował kwestionariusz i umieścił go w Internecie, by zebrać dane z całej Europy. Na ich podstawie badacze doszli do szokującego wniosku wniosku, że

Wykształcone kobiety piją częściej

Uzyskane wyniki szczegółowe były dość zaskakujące:
• Najczęściej z badanych Europejek picie w ciąży deklarowały Brytyjki (28,5%), zaraz po nich są Rosjanki (26,5%) i Szwajcarki (20,9%)
• Najrzadziej w Europie do picia w ciąży przyznały się Norweżki (4,1%), Szwedki (7,2%) i Polki (9,7%)
• Średnio w Europie po napoje alkoholowe w ciąży sięga 16% kobiet i 38,9% z nich pije co najmniej jedną jednostkę alkoholu na miesiąc
• Zazwyczaj więcej alkoholu spożywają kobiety starsze i lepiej wykształcone, to znaczy takie, które nie zakończyły edukacji na liceum.

Jak w badaniach wypadły Polki? Więcej niż 2 jednostki alkoholu wypija 1,5% kobiet, które w ogóle piły alkohol w czasie ciąży, 1-2 tygodniowo – 4,5%, a 1-4 miesięcznie – 20%. Ponad 70% badanych stwierdziło, że w czasie całej ciąży wypiły najwyżej 1-2 drinki.

Nie wiadomo również, na ile szczere były respondentki. Niewykluczone, że nie chciały się przyznać, nawet same przed sobą, ile naprawdę piją.

Jak przyznają autorki badań opublikowanych w czasopiśmie „Women and Birth”, uzyskane wyniki są jednak o tyle niepokojące, że gdyby ekstrapolować je na całą populację dzieci rodzących się w owych 11 krajach Europy, każdego roku aż 700 tys. dzieci może być wystawionych na niekorzystne działanie alkoholu.

KAŻDA ILOŚĆ alkoholu w ciąży szkodzi dziecku

– Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. W każdym jej okresie może dojść do uszkodzenia płodu – podkreśla dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Na przykład poważne upicie się w pierwszych tygodniach ciąży może mieć skutek w postaci charakterystycznych dla FAS (fetal alcohol syndrome) zmian wyglądu twarzy dziecka.

FAS to przede wszystkim uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które mogą występować także bez wyraźnych zmian wyglądu.

Zaburzenia w rozwoju fizycznym i psychicznym dziecka, których powodem było spożywanie alkoholu przez kobietę w czasie ciąży (Fetal Alcohol Spectrum Disorder – FASD) mogą obejmować zmiany strukturalne mózgu, na przykład małogłowie, częściowy albo całkowity brak ciała modzelowatego, niedorozwój móżdżku, objawy neurologiczne (np. zaburzenia motoryki, neurosensoryczną utratę słuchu, zaburzenia w koordynacji wzrokowo-manualnej). Często dochodzi również do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Osoby z FASD mogą mieć szereg zaburzeń rozwojowych, obejmujących funkcje werbalne, pamięci, uwagi, funkcje wykonawcze i myślenie abstrakcyjne, co znacząco może ograniczać ich osiągnięcia szkolne i kompetencje społeczne. Zdarza się, że objawy FASD są dostrzegalne w pełni dopiero w wieku szkolnym dziecka, kiedy okazuje się, że nie radzi sobie z nauką i przestrzeganiem norm społecznych.

Picie alkoholu w ciąży to ogromny problem. Warto powtarzać przy każdej okazji: KAŻDA ILOŚĆ alkoholu wypita w ciąży szkodzi dziecku.

DS, źródło: https://ciaza.mp.pl, fot. pixabay,com

Komentarze

Komentarze