Macie problem z zajściem w ciążę ? Sprawdźcie co powinniście robić.
O niepłodności można mówić w momencie gdy para regularnie współżyje przez co najmniej 12 miesięcy, ale nie dochodzi do zapłodnienia. Nie należy jednak poddawać się , ale trzeba szukać pomocy u specjalisty.
Ocena płodności mężczyzny
Lekarz zbada próbkę nasienia mężczyzny pod mikroskopem. Badanie powinno być wykonane po 2- 5 dniowej abstynencji płciowej. Najlepiej też porozmawiać z lekarzem o interpretacji wyników, które otrzymacie. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy to badanie zostanie powtórzone a wyniki omówione ze specjalistą. Pozwoli to ocenić sytuację pary i wdrożyć odpowiednie metody leczenia.
Diagnostyka kobiety
Jeśli badanie mężczyzny jest prawidłowe , specjalista skupi się na badaniach kobiety. Czeka cię USG, ocena hormonalna i ocena drożności jajowodów. Zbadana zostanie aktywność jajników, zostaną wykonane badanie hormonalne obejmujące hormony przysadki mózgowej ( FSH,LH), jajnika ( Estradiol, Testosteron, Progesteron, AMH. Badania FSH, LH i Estradiolu powinny być wykonywane między 2 a 5 dniem cyklu. Natomiast badanie poziomu progesteronu należy zrobić w 7 dniu po jajeczkowaniu.
Drożność jajowodów
W staraniu o dziecko ważna jest drożność jajowodów. To właśnie przez nie przechodzą plemniki a następnie zarodek w drodze do macicy. Stany zapalne miednicy, zakażenie Chlamydiami są przyczyną niedrożności jajowodów. Badanie drożności polega na wstrzyknięciu kontrastu i obserwowaniu jajowodów. Badanie to wykonują kliniki leczenia niepłodności i szpitale ginekologiczne.
Przyczyny problemu
Problem z zajściem w ciąże mogą mieć kobiety , które cierpiały na mięśniaki macicy, endometrioze, zespół policystycznych jajników, po przebytej ciąży pozamacicznej lub te, które miały torbiele jajników. Problem może też stwarzać wcześniejsze poronienie. Jednak to nie jest regułą. Wiele kobiet po wdrożeniu leczenia będzie mogło zostać mamą. Podobnie jest z mężczyznami. Panowie , którzy cierpieli na choroby układu rozrodczego, chorowali na nerki, wątrobę, żylaki powrózka nasiennego , mogą mieć problem ze spłodzeniem potomka. Nie warto odkładać wizyty u specjalisty na później ,ale w porę zacząć leczenie.
Bez presji
Ważne jest żeby partnerzy podczas starań nie wywierali na siebie presji, stresowali się i wzajemnie oskarżali. Powinniście zadbać o dobrą komunikację , bliskość fizyczną i psychiczną , wzajemne wsparcie. Nie wstydźcie się szukać pomocy specjalisty. To przybliży was do zostania rodzicami.
zdjęcie: istockphoto.com