Niepłodność- jak jej zapobiec?

W dzisiejszych czasach wiele par mierzy się z problemem niepłodności. Leczenie tej przypadłości to nie tylko leki i procedury medyczne, lecz także sposób odżywiania, suplementacja i odpowiedni wypoczynek. Jak więc dbać o siebie w okresie starań o dziecko? Zobaczmy.

Płodność to delikatny temat, tym bardziej w czasach, kiedy coraz więcej par ma problem z poczęciem dziecka. Większość z nich diagnozuje się i opracowuje wraz z lekarzami plan leczenia, zapominając przy tym, że medycyna to nie wszystko. Nieoceniony wpływ na płodność ma także styl życia.

Eksperci alarmują, że żyjemy zbyt intensywnie, zbyt szybko i w ciągłym stresie. Ponadto, za mało śpimy i źle się odżywiamy. W pewnym momencie nasz organizm zaczyna się buntować, co objawia się zmęczeniem, brakiem siły, nadwagą i w efekcie trudnościami z poczęciem dziecka.

Co możemy zrobić, aby zwiększyć szansę na poczęcie?

 

Zwolnij

Stres zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem płodności. Warto zwolnić tempo życia i nie narzucać sobie zbyt wielu zadań do wykonania. Ponadto,  jednym ze źródeł stresu jest brak upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym. Warto więc wspierać leczenie niepłodności terapią psychologiczną, która pomoże nam radzić sobie z trudnymi emocjami związanymi ze żmudnymi staraniami o ciążę.

Wraz z psychologiem trzeba sobie wypracować strategię, która pomoże nam poradzić sobie psychicznie z nieudanymi próbami zajścia w ciążę. Dla wielu par jest to źródłem ogromnego cierpienia, dlatego tak ważne i kluczowe jest zadbanie o psychikę.

 

Dieta

Prawidłowa dieta nie dość, że poprawia płodność, to także przygotowuje organizm do ciąży. Co w takim razie powinno znaleźć się na talerzu przyszłych rodziców?

 

  • tłuszcze- szczególnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, oliwa, orzechy)
  • źródło białka roślinnego, m.in. rośliny strączkowe
  • źródło cynku (np. chude mięso, żółtko jaja, pestki dyni, kasza gryczana, fasola, orzechy)
  • witaminy z grupy B (np. chuda wołowina, pieczywo pełnoziarniste, drób, kapusta, brokuły, brukselka, szpinak

 

Przede wszystkim, dieta powinna być różnorodna, a także pozbawiona żywności przetworzonej. Im więcej, owoców, warzyw i zbóż, tym lepiej.

Nie można także zapomnieć o nawodnieniu. Im więcej wody w naszym organizmie, tym lepsze krążenie oraz jakość komórek jajowych.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Aktywność fizyczna

Kanapa i telewizor? Zdecydowanie odpada! Aby utrzymać dobrą formę, trzeba się regularnie ruszać. Najlepsza jest aktywność na świeżym  powietrzu, ponieważ sprzyja dotlenianiu komórek.

Ćwiczenia to nie kara. Wybierz taką aktywność, która sprawi Ci przyjemność. Może to być, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, czy też szybkie spacery. Dobrym rozwiązaniem są też zorganizowane zajęcia np. w siłowni. Dzięki temu wzmocnisz swoje ciało i poprawisz kondycję.

 

źródło: www.nieplodnosc.wp.pl

Komentarze

Komentarze