Pierwsza rozmowa z nastolatką o seksie. Jak powinna wyglądać?

Czy masz problemy z rozmawianiem z córką o seksie? Ważne jest, aby przedyskutować temat naturalnie i szczerze. Poniższe wskazówki od ekspertów okażą się pomocne do rozmów z nastolatką o seksie, intymności, ciąży i antykoncepcji.

Trudne rozmowy…

Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla wielu matek jest rozmowa z córkami o seksie. W dzisiejszych czasach, głupi byłby ten, który myślał, że większość nastolatków praktykuje abstynencję. W rzeczywistości wiele badań wskazuje, że prawie 70% uczniów szkoły średniej odbyło już swój pierwszy stosunek.

Znani psychoterapeuci Channel Mary Jo Rapini i lekarz Janine J. Sherman, oferują fantastyczne porady dla matek i córek w książce: „START TALKING: A Girl’s Guide for You and Your Mom About Health, Sex or Whatever”.

W publikacji zebrali ponad 113 najczęściej padających pytań dziewczyn (i ich matek). Tematy oscylowały wokół okresu, seksu, samooceny i randek.

Kiedy zacząć rozmawiać?

Wiele matek nie wie, kiedy następuje odpowiedni moment, aby porozmawiać z córką o seksie. W końcu ważnym jest, żeby nie zrobić tego za szybko, ani za późno.

„Mamy powinny pozwolić, by rozmowa przyszła naturalnie. Na przykład, gdy zobaczą wraz z córką kogoś, kto jest w ciąży i dziecko pyta się, jak to się stało, trzeba wyjaśnić to w bardzo prosty sposób” – mówi Janine Sherman.

„Na przykład, kiedy byłam w ciąży z moim najmłodszym dzieckiem, moje najstarsze dziecko zapytało mnie, jak dziecko wydostanie się z brzucha. Miała pięć lat i powiedziałam, że dziecko wychodzi przez specjalny kanał rodny. Myślała o nim na chwilę i powiedziała: w porządku. To był koniec rozmowy przez krótki czas, ale był to okres, gdy można się przygotować do dalszej części”.

Mary Jo Rapini uważa: „Gdy ciało córki zaczyna się zmieniać to dobra okazja, by mama pomogła jej się bardziej świadoma tego, co się dzieje i porozmawiać o związkach oraz seksie”.

Wyjaśniać, a nie straszyć!

Nie należy straszyć swojej córki zagrożeniami związanymi z ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mama powinna podkreślać inne powody, dla których ważne jest, aby zaczekać z pierwszym stosunkiem.

„Młoda kobieta rzadko jest na tyle dorosła, by utrzymać dojrzały związek przed 18. rokiem życia” – mówi Sherman.

„Trzeba też pamiętać, by uczyć swoją córkę, że seks nie znaczy miłość. Młode dziewczyny często mają trudność rozróżnienia seksu od miłości”.

Porady ekspertów

Mary Jo Rapini oferuje kilka ciekawych rad, jak przekonać córkę, by zaczekała z pierwszym razem.

1. Relacje między dwojgiem ludzi są bardzo ważne i wymagają emocjonalnego poświęcenia się i zrozumienia. Jeśli dodać do tego seks, każde dziecko poniżej 18 lat nie będzie w stanie podjąć racjonalnej decyzji.

2. Mózg nie jest w pełni rozwinięty, aż do wieku 21 lat. Trudno jest dokonać mądrych wyborów o seksie, jeśli część mózgu, która pomaga zrozumieć skutki i przyczyny, nie jest rozwinięta.

3. Odczuwanie efektów hormonów jest normalne, ale trzeba na to uważać, aby nie reagować zbyt emocjonalnie, ponieważ może to zmienić cały przebieg życia.

4. Istnieje wiele sposobów wyrażania uczuć, które nie obejmują seksu. Mama powinna wyjaśnić to córce.

Czytaj też: Seksuolodzy ostrzegają: sprawdź, CO DZIEJE SIĘ Z MĘŻCZYZNĄ kiedy NIE UPRAWIA ON DŁUGO SEKSU

Otwarta rozmowa

Wielu nastolatków nie chce rozmawiać z rodzicami na niektóre tematy. To jest normalne, szczególnie jeśli w grę wchodzi seks i jego konsekwencje. Jak sprawić, by córka się otworzyła i porozmawiała z matką?

„Jeśli twoja córka nie czuje się komfortowo rozmawiając o seksie, spróbuj w inny sposób” – mówi Rapini.

„Nigdy nie żądaj od niej wprost rozmowy o seksie. Zaproponuj napisanie listu, wiele dziewczyn czuje się bardziej komfortowo, gdy napiszą na kartce o tym, co je trapi. Nie żądaj odpowiedzi na siłę. Dyskusja musi potoczyć się własnym torem. Najważniejszą rzeczą jest, aby zaangażować się w tematy, które ją interesują”.

Mówiąc o antykoncepcji

Wielu rodziców uważa, że jeżeli zaczną mówić dzieciom o antykoncepcji to znaczy, że dają zielone światło na seks.

„Rozmowa o antykoncepcji powinna kształcić. Przedstaw jej parę możliwości. Nigdy nie zakładaj, że mówienie o antykoncepcji powoduje rozwiązłość. Właściwie jest wręcz przeciwnie” – mówi Rapini.

Po rozmowie z córką należy podkreślić, jak duże znaczenie ma zdrowie i przyszłość. Zaoferuj, że jeżeli będzie mieć jakiekolwiek pytania, to w każdej chwili może przyjść i porozmawiać. W końcu wszystko opiera się na zaufaniu.

Źródło: Psychology Today

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze