SIDS- śmierć łóżeczkowa. Jak tego uniknąć.

SIDS, jest to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, której przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. Śmierć łóżeczkowa może się zdarzyć w pierwszym roku życia dziecka, jednak najczęściej występuje pomiędzy 2 a 3 miesiącem życia. Obawy przed SIDS spędzają rodzicom sen z powiek, chociaż ryzyko jego wystąpienia nie jest duże.

Na SIDS mówimy często „śmierć łóżeczkowa”, jednak to określenie wcale nie oznacza śmierci w łóżku. Jest to nagła, nieoczekiwana i niewyjaśniona śmierć niemowlęcia, która następuje zazwyczaj w trakcie snu.

Według statystyk, w Polsce SIDS dotyka 0,07 – 0,2% dzieci, czyli jest to niewielki odsetek. Pomimo to, zatroskani rodzice drżą na samą myśl, że to mogłoby się przydarzyć ich dziecku. Są jednak sposoby na ograniczenie ryzyka wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Grupa ryzyka

SIDS nie zdarza się często, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta w przypadku gdy:

  • Ciężarna chorowała na niedokrwistość, krwawiła, lub przechodziła zakażenie.
  • Dziecko było wcześniakiem, lub miało niską masę urodzeniową.
  • Mama w ciąży paliła papierosy lub przyjmowała narkotyki.

 

Źródło: PIXABAY.COM

 

Przede wszystkim, ZAPOBIEGAJ

Zatroskani rodzice mogą podjąć kroki, dzięki którym ryzyko wystąpienia SIDS u ich zdrowego dziecka zostanie znacznie ograniczone. Oto rady, do których warto się zastosować:

 

  • Nie pal papierosów w ciąży, ani po urodzeniu dziecka. Badania dowodzą, że palenie papierosów przez ciężarną znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS.

 

  • Nie układaj dziecka do snu na brzuchu. Najbezpieczniejsza pozycja do snu dla niemowlęcia, to pozycja na plecach.

 

  • Nie wkładaj do łóżeczka dodatkowych poduszek, ochraniaczy na szczebelki, ani zabawek. Zbędne miękkie przedmioty w łóżeczku zwiększają ryzyko uduszenia się dziecka.

 

  • Nie przegrzewaj dziecka. Kontroluj temperaturę w pokoju, a także nie ubieraj dziecka zbyt ciepło. Z wieloletnich obserwacji wynika, że przegrzewanie dziecka znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia SIDS.

 

  • Jeśli to możliwe, karm dziecko piersią. Badania wykazały, że karmienie piersią znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

 

  • Podawaj dziecku smoczek. Ssanie smoczka podczas snu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS.

 

  • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku. Stwarza to ryzyko przygniecenia i uduszenia dziecka.

 

Śmierć łóżeczkowa występuje niezwykle rzadko, jednak mimo to warto stosować się do powyższych porad, dzięki czemu ograniczymy ryzyko wystąpienia SIDS i będziemy spokojni o bezpieczeństwo naszego malucha.

 

ZOBACZ TEŻ: „CHCĘ SIĘ ZABIĆ”. Depresja poporodowa- poważny problem.

 

Źródło: https://www.mp.pl/,  https://www.pampers.pl/

 

 

Komentarze

Komentarze