Sprawdź czy znasz je wszystkie! – 10 tradycji bożonarodzeniowych z całego świata!
Boże Narodzenie to pora choinek, kolęd, szopek i makowca ( to przynajmniej niektóre z polskich tradycji świątecznych).
Na świecie są miliony ludzi, którzy świętują Boże Narodzenie z wielu różnych powodów – jako imperatyw religijny, tradycje kulturową lub pretekst do odwiedzania swoich bliskich.
Niezależnie od przyczyny, poznaj kilka krajów, które obchodzą Boże Narodzenie na swój własny sposób!
- Katalonia
“Tió de Nadal”.
Począwszy od 8 grudnia – w święto Niepokalanego Poczęcia, w domu pojawia się malutki uśmiechnięty pieniek. Przykryty jest ciepłym kocykiem. Od tego czasu, po kolacji dzieci karmią Caga Tió mandarynkowymi obierkami i wszystkim co pozostało po kolacji, taka procedura powtarza się aż do nocy wigilijnej. W trakcie tych trzech tygodni pieniek jedząc, rośnie (tak naprawdę to rodzice w nocy zmieniają ten kawał drewna na większy odpowiednik). 24 grudnia dzieci zbierają się wokół Caga Tió y zaczynają uderzać go kijkami śpiewając przy tym piosenkę i zachęcając do wydalenia wszystkich prezentów.
- Węgry
Szaloncukor.
To rodzaj słodyczy, zrobiony z fondantu i pokryty czekoladą. Szaloncukor tradycyjnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem na Węgrzech. Często jest zawieszony na choinkach w formie dekoracji i podawany dzieciom.
- Filipiny
Giant Lantern Festival.
Coroczny festiwal Giant Lantern odbywa się w grudniu, w sobotę przed Bożym Narodzeniem w mieście San Fernando. Tam odbywają się zawody w celu znalezienia najlepszej gigantycznej latarni.
- Szwecja
Kozioł z Gävle.
W szwedzkim mieście Gävle mieszkańcy budują gigantyczną wersję tradycyjnego szwedzkiego kozła „Yule” ze słomy na Plac Zamkowym.
- Austria
Krampus Run (Krampuslauf Wiener Neustadt).
W wielu austriackich miastach mężczyźni przebierają się za „Krampusa” – rogatą bestię, która karze niegrzeczne dzieci w czasie świąt Bożego Narodzenia, i paraduje w jego stroju po ulicach.
- Norwegia
Chowanie swojej miotły.
Norweska tradycja mówi, że wigilia zbiega się z nadejściem złych duchów. Aby temu przeciwdziałać Norwegowie, w swoich gospodarstwach domowych muszą ukrywać miotły.
- Kolumbia
Dzień Małych Świeczek.
7 grudnia Kolumbijczycy obchodzą Dzień Małej Świeczki, czyli Día de las Velitas.
Aby zaznaczyć początek Bożego Narodzenia i uhonorować Najświętszą Maryję Pannę i Niepokalane Poczęcie, ludzie wystawiają świece na oknach i frontowych podwórkach.
- Japonia
Boże Narodzenie w KFC.
Szacuje się, że 3,6 miliona japońskich rodzin będzie się stołować w KFC w okresie świątecznym.
Według BBC, wkrótce po otwarciu pierwszej restauracji w 1970 roku, menedżer Takeshi Okawara postanowił sprzedać „kubełki imprezowe” w czasie świąt Bożego Narodzenia. Kupno takiego kubełka z KFC na Boże Narodzenie stało się już tradycją.
- Niemcy
Zostawiając swoje buty.
Dzieci zostawiają buty pełne marchewki i siana przed drzwiami wejściowymi, by nakarmić renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja, gdy nadjedzie. Rano, jeśli dzieci były grzeczne, znajdą swoje buty pełne słodyczy.
- Irlandia
Miętowe ciasto i pół litra Guinnessa.
Dzieci w Irlandii zostawiają kawałek miętowego ciasta i kufel Guinnessa dla Świętego Mikołaja. Mniam:)
DB
Źródło: indy100.com
Foto: GETTY IMAGES / ISTOCKPHOTO