To CICHY ZABÓJCA! Czy TWÓJ ORGANIZM wysyła Ci te SYGNAŁY OSTRZGAWCZE?

Szacuje się, że powyżej 20tys. Polaków rocznie doświadcza tego schorzenia.

Jak tłumaczy neurolog dr hab.n.med. Beata Tarnacka mały udar mózgu TIA (transient ischemic attack), a więc przemijające niedokrwienie mógu uznaje to za sygnał dla organizmu, że może pojawić się udar niedokrwienny.

 

U dużej liczby osób wystąpienie mikroudaru poprzedza pełnoobjawowy udar mózgu. Charakterystyczne cechy mikroudaru to jego nagłe wystąpienie. Objawy mogą ustpić samoistnie lub utrzymywać się do nawet 24h. Często ludzie bagateizują ten stan co jest ogromnym błędem. Sytuacja ta może okazać się skrajnie niebezpieczna.

 

ZOBACZ TEŻ:TE CZYNNOŚCI MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE! Jak rozpoznać udar?

 

Objawy mikroudaru:

Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, częściowy paraliż twarzy (opadnięte powieki), bęłkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, niedowład mięśni kończyny górnej, drętwienie ciała.

Badania pokazują, że u nieomal 10% pacjentów, u których wystąpiły objawy neurologiczne małego udaru, dochodzi do udaru dokonanego w ciągu miesiąca, a u 20% w ciągu najbliższego roku, odpowiednio wczesne zgłoszenie się o pomoc do służb ratunkoych może zapobiec poważnym konsekwencjom– dodaje neurolog.

 

Zdrowy tryb życia, zblilansowana dieta, ruch na powietrzu- te działania minimalizują zachorowanie na nadciśnienie tętnicze, miadżycę, otyłość, cukrzycę, które nawet pięcokrotnie podnoszą ryzyko pojawienia się udaru mózgu.

 

Żródło:poradnikzdrowie, echodiaeu/ pixabay

Komentarze

Komentarze