Twoje dziecko korzysta z chodzika? Zobacz, czym to grozi!

Jako rodzice chcemy, aby nasze dziecko miało jak najlepiej, dlatego też kupujemy mu przeróżne gadżety. Niestety, mało kto podejrzewa, jak bardzo niektóre z tych gadżetów mogą szkodzić. Fizjoterapeuta podpowiada, jak uniknąć jednego z najczęściej popełnianych błędów. Dziś poruszamy temat chodzików.

Na temat błędów rodziców, które wpływają na późniejsze funkcjonowanie dziecka wypowiedziała się Fizjoterapeutka Sylwia Niemyjska z Centrum Medycznego Damiana. Specjalistka podpowiada, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka wad postawy, a co za tym idzie, długotrwałej rehabilitacji.

Fizjoterapeutka ostrzega przede wszystkim przed skutkami, jakie niesie ze sobą sadzanie dziecka w chodziku. Rodzice często kupują dla dziecka chodzik, aby dziecko było bezpieczne w chwili, gdy rodzic musi zająć się czymś innym. Chcą też przyspieszyć naukę chodzenia maluszka. Czy faktycznie maluch jest bezpieczny w chodziku?

 

Wpływ chodzika na zdrowie dziecka

Chodzik jest często stosowany przez rodziców, którzy chcą na chwilę zająć czymś dziecko, jednocześnie wiedząc, że nie zrobi sobie ono w tym czasie krzywdy. Poza tym, któż nie chciałby zobaczyć pierwszych kroków swojego dziecka? Nic więc dziwnego, że staramy się pomóc dziecku osiągnąć tę umiejętność.

Fizjoterapeutka Sylwia Niemyjska ostrzega jednak, że chodzik może poważnie zaszkodzić Twojemu dziecku…

Dlaczego?

Otóż w chodziku dziecko nie stoi samodzielnie, lecz jest podtrzymywane przez sprzęt. Ciało maluszka nie jest na to gotowe i przyjmuje nienaturalną pozycję.

Zamiast ułatwiać życie dziecku, tak na prawdę zaburzamy jego rozwój.

 

Negatywny wpływ chodzika na rozwój dziecka:

  • Dziecko nieprawidłowo obciąża stopy.
  • Kręgosłup niemowlaka jest jeszcze słaby i w chodziku ulega nadmiernym przeciążeniom.
  • Odbieranie dziecku możliwości pracy nad równowagą, balansem i stabilizacją centralną
  • Chodzik chroni dziecko, w związku z czym maluch nie uczy się rozwagi.
  • Chodzik nie uczy dziecka chodu naprzemiennego, ponieważ dziecko często odbija się z dwóch nóżek jednocześnie.

 

W wyniku stosowania chodzika u dziecka, które samo jeszcze nie chodzi, można doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa oraz wad postawy. W konsekwencji maluch może wymagać długiej i żmudnej rehabilitacji.

Wychodzi na to, że lepiej odstawić na bok wygodę rodziców i zrezygnować z chodzika. Dziecko ucząc się chodzić, przechodzi wiele etapów, które rzutują na jego postawę w przyszłości. Z tego względu, nie można przeskakiwać tych etapów, ponieważ dzięki nim dziecko nabiera doświadczeń oraz pracuje nad równowagą i stabilizacją. Pozwólmy więc dziecku rozwijać się we własnym tempie.

 

Źródło: www.pixabay.com

 

ZOBACZ TEŻ: Adele schudła 40 kg dzięki TEJ cudownej diecie!

 

Źródło: www.parenting.pl

 

Komentarze

Komentarze