ZRYWAJ, póki jest! Jakie są korzyści zdrowotne BZU?
Bez to roślina znana z drobnych fioletowych, białych lub purpurowych płatków i niezwykle pięknego zapachu.
W przeszłości bzy były używane do leczenia niektórych dolegliwości, chociaż medyczne zastosowanie tych kwiatów nie jest już powszechnie praktykowane. Jednak ci, którzy praktykują aromaterapię, uważają, że zapach bzu ma wiele zalet zdrowotnych.
Piękny zapach bzu
Syringa vulgaris (lilak pospolity), bardziej znany jako bez, to kwitnący krzew o bardzo pięknym zapachu. Kwiaty bzu są zwykle fioletowe, chociaż niedawno utworzone rasy hybrydowe mogą być białe, niebieskie lub żółte. Kwiaty bzu można rozpoznać po ich słodkim aromacie, który jest najsilniejszy, gdy roślina ta jest w okresie kwitnięcia, który trwa tylko kilka tygodni.
Aromaterapia
Aromaterapia ma wielowiekową historię jako forma leczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W aromaterapii pachnące olejki eteryczne z różnych roślin są destylowane, a następnie rozprowadzane w powietrzu za pomocą rozpylacza, świecy lub w inny sposób. Aromaterapeuci uważają, że inhalacja tych olejów może zapewnić szereg korzyści terapeutycznych. Przykładami są olejek eukaliptusowy łagodzący przekrwienie błony śluzowej nosa lub olejek cytronelowy zapobiegający ukąszeniom owadów i komarów. Jakie korzyści ma wąchanie bzu?
Czytaj też: Odkryto NAJLEPSZY sposób parzenia kawy! Może PRZEDŁUŻYĆ ci życie!
Korzyści z aromaterapii
Olejki eteryczne z tradycyjnego fioletowego bzu – lub bzu francuskiego – stosowane w aromaterapii, zapewniają uspokajające działanie, które łagodzi niepokój. Inne zgłaszane efekty obejmują odprężenie i oczyszczające, kojące uczucie relaksu. Olejek z białego bzu również jest stosowany w aromaterapii, aby zapewnić uspokajający, kojący efekt.
Zastosowanie medyczne
Oprócz zastosowania bzu w aromaterapii, kwiat ten ma historię zastosowania leczniczego. W przeszłości bez spożywano w celu pozbycia się pasożytniczych robaków, a także stosowano go w leczeniu malarii. W XIX wieku lekarze używali bzu do leczenia gorączki. Jednak wskaźnik skuteczności był tak niski, że zaprzestali jego stosowania. Niektórzy współcześni zielarze używają olejku bzu do leczenia dolegliwości skórnych, takich jak wysypki, oparzenia słoneczne oraz drobne skaleczenia i zadrapania.
Czytaj też: Niezwykłe odkrycie! KAWA zmniejsza szansę wystąpienia…
Źródło: Leaf.tv
Zdjęcia: Pixabay