12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko! Sprawdź, kiedy je dostaniesz!

Niebawem ma ruszyć Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To wiąże się z dużymi pieniędzmi, które rodzice będą otrzymywać na swoje pociechy. Sprawdź, jak otrzymać niezłe kwoty. Jest jeden warunek!

Od nowego roku

Ustawa ma wejść 1 stycznia 2022 roku. Na drugie i każde kolejne dziecko, rodzice mają otrzymywać 12 tysięcy złotych. Warunkiem jest to, że drugie dziecko, jak i każda kolejna pociecha, musi przyjść na świat w określonym czasie. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej powiedziała w rozmowie dla Polskiej Agencji Prasowej:

Planujemy, że ustawa wejdzie wżycie 1 stycznia 2022 r. i obejmie każde urodzone po tej dacie drugie i kolejne dziecko, które będzie miało ukończone 12 miesięcy, a nie skończy jeszcze trzech lat.

Bez progu dochodowego

Minister Maląg powiedziała, że aktualnie trwają prace nad projektem. Nie jest planowanym próg dochodowy, od którego pieniądze byłyby przyznawane rodzinom. 12 tysięcy złotych byłoby przyznawane od posiadania drugiego dziecka. Minister wyjaśniła, skąd wziął się taki pomysł:

To bardzo istotne ze względów demograficznych – chodzi o wpływ na współczynnik dzietności, innymi słowy dążenie do osiągnięcia zastępowalności pokoleń.

Pexels

Komfort rodziców

Marlena Maląg podkreśliła, że ważne jest, by rodzice mieli komfort w podejmowaniu decyzji o posiadaniu drugiego i kolejnego dziecka. Sprzyjać temu  ma właśnie zapewnienie przez rząd bezpieczeństwa finansowego rodzinom. Minister rodziny i polityki społecznej dowodziła, że doświadczenia naszych sąsiadów, np. Czechów, pokazują, że skutecznym jest łączenie opieki nad dziećmi ze wsparciem finansowym rodzin. Wynikiem jest wzrost dzietności.

Źródło: Super Express, PAP

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze