15 października – Dzień Dziecka Utraconego… Jak sobie poradzić ze stratą dziecka?

15 października w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jest to dzień, w którym czcimy pamięć dzieci, których już z nami nie ma. Jak sobie poradzić ze stratą dziecka? Jak odzyskać sens życia, kiedy czujemy, że nasze życie tego sensu już nie ma?

Dzień Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego został ustanowiony głównie z myślą  o rodzicach i bliskich dzieci, którzy nie mieli szansy na właściwe pożegnanie się z maleństwem lub nie mieli okazji do zorganizowania mu pogrzebu.

Utrata ciąży: jak sobie z nią poradzić?

Utrata ciąży zmienia rodzinę na zawsze. Aby przetrwać emocjonalny wpływ utraty ciąży, czasami warto zwróć się o pomoc do innych, w tym psychologów.

Utrata ciąży jest druzgocąca, bez względu na to, kiedy się wydarzy i jakie są jej okoliczności. Pozwól sobie opłakiwać utratę ciąży, zaakceptuj to, co się stało – i spójrz z nadzieją w przyszłość.

Zrozumienie procesu żałoby

Po utracie ciąży możesz doświadczyć wielu skrajnych emocji, takich jak:

  • Zaprzeczanie. Na początku zrozumienie tego, co się stało, może być niemożliwe. Możesz odczuwać szok lub niedowierzanie.
  • Wina. Możesz się zastanawiać, czy mogłaś cokolwiek zrobić, aby uniknąć utraty ciąży.
  • Gniew. Bez względu na to, co spowodowało twoją stratę, możesz być zła nie tylko na siebie, ale też na swojego męża lub partnera, swojego lekarza lub siłę wyższą.
  • Depresja. Możesz rozwinąć objawy depresji – takie jak utrata zainteresowania lub czerpania przyjemności z wielu codziennych czynności, zmiana nawyków żywieniowych lub wzorców snu oraz problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji.
  • Zazdrość. Możesz zazdrościć osobom, które spodziewają się przyjścia na świat dziecka. Może ci się zacząć wydawać, że niemowlęta i kobiety w ciąży są wszędzie, gdzie tylko spojrzysz.
  • Tęsknota. Możesz odczuwać głęboką tęsknotę i pragnienie przebywania z dzieckiem. Możesz także wyobrazić sobie, co teraz robiłabyś ze swoim dzieckiem.

Twoi bliscy, w tym dziadkowie dziecka, mogą doświadczać podobnych emocji, w tym lęku, rozpaczy i bezradności.

dzień dziecka utraconego
Pixabay

Rozpacz wymaga czasu

Podczas żałoby niektóre emocje mogą szybko minąć, podczas gdy inne z nami pozostają. Możesz również doświadczyć uczucia gniewu lub poczucia winy, które powraca po tym, jak myślałaś, że już się z nim uporałaś.

Jak sobie pomóc?

Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci dojście do siebie w tym niezwykle trudnym czasie.

  • Podejmuj własne decyzje. Twoi przyjaciele lub bliscy mogą zasugerować ci wyrzucenie wszystkich rzeczy, które przypominają ci o dziecku, takich jak ubrania ciążowe lub artykuły dla niemowląt – ale ta decyzja należy do ciebie. Jeśli nie jesteś gotowa na spakowanie rzeczy, daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.
  • Twórz wspomnienia o swoim dziecku. Możesz nazwać swoje dziecko. Możesz również poczuć się lepiej dzięki modlitwie, noszeniu spersonalizowanej biżuterii, zasadzeniu drzewa lub stworzeniu ołtarzyka na cześć dziecka. Jeśli chcesz poproś personel szpitalny o wykonanie odcisków dłoni lub stóp dziecka, a także o ochrzczenie go lub pobłogosławienie. Możesz nawet zrobić z nim zdjęcia. Niektórzy profesjonalni fotografowie specjalizują się w pracy z rodzinami, które doświadczyły utraty ciąży.
  • Zrób to powoli. Niektóre dni będą lepsze niż inne. Jeśli jesteś przytłoczona myśleniem o przyszłości, skoncentruj się na radzeniu sobie z dniem dzisiejszym.
  • Dbaj o siebie. Odpocznij, odżywiaj się zdrowo i zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. Nie używaj tytoniu ani alkoholu, aby złagodzić ból. Przyjmuj leki tylko pod nadzorem lekarza.
  • Porozmawiaj ze swoim partnerem. Nie oczekuj, że twój małżonek lub partner poradzi sobie ze smutkiem w taki sam sposób jak ty. Jedno z was może chcieć często rozmawiać o dziecku i wyrażać swoje emocje, podczas gdy drugie woli przeżywać tę stratę w ciszy. Bądźcie otwarci i szczerzy wobec siebie, radząc sobie ze swoimi uczuciami.
  • Prowadź dziennik. Zapisywanie myśli i uczuć może być skutecznym sposobem na rozładowanie bólu. Możesz także pisać listy, notatki lub wiersze do dziecka.
  • Szukaj pomocy u innych. Twoi przyjaciele i bliscy są na wyciągnięcie ręki. Powiedz im, jeśli potrzebujesz ich wsparcia.
  • Dołącz do grupy wsparcia. Dzielenie się emocjami z innymi, którzy doświadczyli utraty ciąży, może być pocieszające. Dziadkowie dziecka lub inni bliscy mogą skorzystać z podobnego wsparcia.
  • Z depresją nie ma żartów. Jeśli masz objawy depresji, które utrudniają ci wykonywanie zwykłych, codziennych czynności, skonsultuj się z lekarzem lub pracownikiem zdrowia psychicznego w celu uzyskania profesjonalnego wsparcia.

Nadzieja na przyszłość

Wiele kobiet, które doświadczyły utraty ciąży, przechodzi później udane ciąże. Kolejna ciąża może początkowo wywołać uczucie smutku z powodu wcześniejszej straty – ale może także budzić nadzieję na przyszłość.

Czytaj też: Nie bój się TEGO TEMATU! Sprawdź, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem O ŚMIERCI!

dzień dziecka utraconego
Pixabay

Źródło: Womanitely, Mayoclinic

Zdjęcia: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze