3 sposoby na wyczyszczenie srebra bez użycia chemii!

Okazuje się, że srebro wcale nie potrzebuje wyszukanych środków czyszczących. Aby odświeżyć srebrne dodatki, sztućce, czy inne dekoracje przed zbliżającą się Gwiazdką wystarczą składniki, które znaleźć możemy w kuchni  takie jak sól czy sok z cytryny. Z kolei zaglądając do łazienki , warto dorwać pastę do zębów, która również poradzi sobie z nieestetycznym osadem. A jakie jeszcze inne składniki pomogą w czyszczeniu srebra?

https://www.instagram.com/nad_morze/

Kąpiel w kwaśnym mleku

Kwaśne mleko zalecane jest raczej do czyszczenia większych przedmiotów.

Przygotowanie: Najpierw należy przemyć przedmiot wodą z mydłem, a następnie wstawić na pół godziny do kwaśnego mleka. Po pół godzinie wyjmujemy  srebro, płuczemy i polerujemy powierzchnię przedmiotu  miękką szmatką.

Pasta do zębów

Kolejnym sposobem czyszczenie srebra, nie używając przy tym specjalistycznych środków czyszczących jest pasta do zębów.  Wystarczy nałożyć odrobinę na bawełnianą szmatkę lub szczoteczkę i natrzeć wybrany przedmiot. Pamiętając przy tym, żeby nie stosować past wybielających oraz takich, które zawierają dużą ilość sodu, która niszczy srebro. Po takim zabiegu należy przedmiot dokładnie opłukać i wytrzeć do sucha miękką ścierką.

Sól.

Innym równie często polecanym sposobem pomagającym usunąć brzydki osad  ze sztućców czy srebrnej biżuterii jest zastosowanie folii aluminiowej, wody oraz roztworu soli. Co więcej, należy pamiętać, by był to roztwór nienasycony, do którego użyjemy około 5 łyżeczek soli na każdy litr wody.

Przygotowanie: Wyłożyć folią naczynie  (ważne, by nie metalowe) i wlać wrzący roztwór wody z solą, do którego wkładamy srebrne przedmioty. Następnie odstawiamy naczynie, aż do momentu  ostudzenia wodyW zależności od stadium , srebro należy pozostawić  w roztworze od kilkudziesięciu sekund aż do kilku godzin.  Po wyjęciu z kąpieli zmywamy roztwór z przedmiotów, myjemy go z ciepłej wodzie z mydłem i pozostawiamy do wysuszenia.

Jeśli wspomniane sposoby nadal nie podołały zabrudzonym, srebrnym przedmiotom warto wypróbować również kąpiel w coca – coli lub innym gazowanym napoju, wódce, soku z cytryny, a nawet kredzie.

Zdjęcie główne: https://www.instagram.com/lascosasdecoco_shop/

Komentarze

Komentarze