4 najlepsze sposoby na zwiększenie poziomu serotoniny

Serotonina pełni w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Hormon ten jest przekaźnikiem chemicznym, który wpływa na wiele funkcji w ciele i mózgu.

Jedna z teorii głosi, że serotonina pomaga regulować niepokój i stres. Niski poziom serotoniny jest jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do depresji. Na szczęście istnieją pewne kroki, które możemy podjąć, żeby zwiększyć swój poziom serotoniny.

Jak to zrobić?

Ludzki organizm w naturalny sposób wytwarza serotoninę, ale jest kilka sposobów na zwiększenie jej produkcji. Na przykład niektóre leki, produkty spożywcze i ćwiczenia mogą sprzyjać zwiększeniu poziomu serotoniny.

1. Leki

Kilka popularnych leków przeciwdepresyjnych bezpośrednio zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) to klasa leków przeciwdepresyjnych, które zapobiegają wchłanianiu zwrotnemu serotoniny w mózgu. W ten sposób leki te zwiększają poziom serotoniny dostępnej dla receptorów.

2. Ćwiczenia

Ćwiczenia mają istotny wpływ na mózg i ciało, zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Istnieją dowody na to, że aktywacja mięśni podczas ćwiczeń pozwala większej ilości tryptofanu, który organizm przekształca w serotoninę, przedostać się przez barierę krew-mózg. Większość dowodów na to, że ćwiczenia zwiększają poziom serotoniny, pochodzą z badań na zwierzętach, chociaż istnieją pewne przykłady u ludzi.

Czytaj też: Jak walczyć z jesienną depresją? Jest na to sposób!

3. Dieta

Pokarmy zawierające tryptofan mogą zwiększać produkcję serotoniny w organizmie.

Tryptofan jest aminokwasem obecnym w wielu produktach spożywczych, takich jak:

  • kurczak
  • indyk
  • łosoś
  • jajka
  • szpinak
  • produkty mleczne
  • produkty sojowe
  • orzechy

Istnieją również suplementy zawierające tryptofan.

4. Światło

Ekspozycja na jasne światło może wpływać na poziom serotoniny. Sezonowe zaburzenia afektywne (SAD) to rodzaj depresji, w którym objawy korelują z porami roku. Osoby z tym schorzeniem mogą odczuwać objawy depresji zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego.

Przyczyny SAD są niejasne, ale jedna z teorii głosi, że słaba ekspozycja na słońce w zimie powoduje obniżenie poziomu serotoniny. To z kolei prowadzi do objawów depresji.

Terapia światłem to leczenie, które może zwiększać poziom serotoniny. Badanie z 2015 roku wykazało, że terapia światłem może znacząco zwiększyć poziom serotoniny u osób z SAD.

Źródło: Medicalewstoday

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze