5 sposobów na przygotowanie się do roli OJCA!

Bez względu na to, czy ciąża twojej partnerki była dla Ciebie szokiem, czy czekałeś na nią od lat, moment, w którym dowiadujesz się, że zostaniesz ojcem, jest chwilą, która definiuje całe twoje życie. To normalne, że towarzyszy ci wówczas prawdziwa „mieszanka wybuchowa” uczuć – od czystej radości, po prawdziwe przerażenie…

Jak przygotować się do bycia ojcem?

Trudno jest czuć się całkowicie przygotowanym do zostania ojcem. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić w oczekiwaniu na narodziny swojego malucha, a także które możesz wprowadzić w życie w nadchodzących ekscytujących, ale męczących i wyczerpujących miesiącach!

  1. Zacznij czytać książki dla ojców. Na rynku istnieje mnóstwo pozycji przeznaczonych dla przyszłych ojców i warto się z nimi zapoznać. Kiedy już nadejdzie czas porodu, narodzin i opieki nad noworodkiem, wiedza o tym, czego można się spodziewać, może sprawić, że całość stanie się znacznie łatwiejsza.
  2. Zadbaj o swoje zdrowie. Zanim twoje dziecko przyjdzie na świat, warto skupić się na własnym zdrowiu. Jeśli palisz, spróbuj rzucić. Wykazano, że narażenie na dym podczas ciąży zwiększa ryzyko wrodzonych wad serca u noworodków.
  3. Już teraz zacznijcie być zespołem. Staraj się uczestniczyć we wszystkim co dotyczy ciąży twojej partnerki. Wspieraj ją każdego dnia i działajcie jak jeden zgrany team. Ty, twoja partnerka i wasze dziecko będziecie ze sobą związani na całe życie, nawet jeśli wasza romantyczna relacja się nie utrzyma. Jeśli twoja partnerka czuje się wyczerpana i ma do czynienia z porannymi mdłościami, pomoc jej oznacza również pomoc twojemu dziecku. Zrobienie jej herbaty i kanapki i samodzielne załatwienie spraw na mieście, to tylko niektóre sposoby wspierania wspólnego celu – troski o waszą rodzinę.
  4. Zdecyduj, jakim chcesz być ojcem. Nie każdy ma świetne relacje z własnym ojcem. Jeśli masz szczęście, że masz własnego wspaniałego tatę, możesz chcieć być taki jak on – i to jest wspaniałe. Jeśli twój własny tata pozostawiał wiele do życzenia, możesz czuć się zdenerwowany swoją własną rolą jako ojca. Wspaniałą wiadomością jest to, że to ty decydujesz, jak będziesz podchodzić do rodzicielstwa.
  5. Porozmawiaj z innymi ojcami. Postaraj się dotrzeć do innych ojców lub skontaktuj się z tymi z twojej grupy znajomych. Posiadanie kogoś zaznajomionego z wyzwaniami rodzicielstwa sprawi, że będziesz mógł zadawać mu pytania, dać upust swoim emocjom lub otrzymać współczucie w związku z nie zawsze łatwym doświadczeniem związanym z byciem tatą.

Czytaj też: Jak wzmocnić relacje ojciec-syn? Podpowiadamy!

Źródło: Healthline

Zdjęcie: Pexels

Komentarze

Komentarze