Pomagasz swoim dzieciom w odrabianiu pracy domowej? Sprawdź czy robisz to dobrze! Te badania Cię zaskoczą!

Dla dzieci w polskich szkołach, święta Bożego Narodzenia to czas odpoczynku, niezmąconego nauką i odrabianiem prac domowych. Rodzice również maja chwilę wytchnienia od sprawdzania zeszytów oraz „ślęczenia” nad szkolnymi podręcznikami swoich pociech. Przerwa świąteczna to dobry moment na przeanalizowanie naszego podejścia do dziecięcych obowiązków szkolnych i wprowadzenie ewentualnych zmian – w sam raz z Nowym Rokiem:)

Pomagasz dzieciom w odrabianiu lekcji? Sprawdź czy robisz to dobrze!

Minęło dużo czasu od szkoły

Badania wykazują, że od momentu, w którym dziecko idzie gimnazjum, rodzice pomagający w odrabianiu prac domowych osiągają gorsze wyniki niż dzieci wykonujące pracę samodzielnie. Powód jest bardzo prosty: od czasów szkolnych upłynęło dużo czasu. Prawdopodobnie rodzice zapomnieli lub nigdy w pełni nie zrozumieli niektórych pojęć, których ich dzieci uczą się w szkole. Pojęcia w szkole podstawowej są na tyle proste, że rodzice mogą je szczegółowo zapamiętać, ale im starsze dzieci, tym trudniej jest przypomnieć sobie szkolną wiedzę. Jeśli Twoje dziecko boryka się z konkretną trudnością, zajrzyj do poradników lub porozmawiaj z jego nauczycielem.

Zapytaj swoje dzieci, czego potrzebują

Bycie natarczywym w pomaganiu dzieciom w odrabianiu lekcji rzadko daje pozytywne rezultaty. Zamiast tego, dlaczego nie zapytasz go, co powinieneś zrobić, żeby lepiej wykonał zadanie? Czy chciałby, żebyś porozmawiał z nauczycielem? Czy abyś po prostu usiadł obok nich, gdy odrabiają pracę domową? Czy potrzebują dodatkowej pomocy, aby zrozumieć konkretny problem? Naprawdę nie ma uniwersalnego, właściwego sposobu, aby pomóc dzieciom w edukacji, każde dziecko jest inne.

Istnieje więcej niż jeden sposób, aby pomóc

Wyjaśnienie pracy domowej swoim dzieciom nie jest jedynym sposobem, aby pomóc im osiągnąć dobre wyniki. Twoje wysiłki mogą być bardziej przydatne w zapewnieniu im korzystnego środowiska, w którym mogą odrabiać zadania. Ustanów rutynę i bądź konsekwentny. Zdobądź ich opinie, aby dowiedzieć się, co jest dla nich najlepsze. Czy wolą odrabiać pracę domową zaraz po powrocie ze szkoły? A może tuż przed kolacją? Zdecyduj się na harmonogram i trzymaj się go. Porozmawiaj ze swoim synem/córką i ustal cele na semestr lub rok. Nie ma lepszej motywacji, niż osiągnięcie punktu zwrotnego.

Znajdź idealne miejsce, w którym mogą pracować

Znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym dzieci będą mogły odrabiać pracę domową lub uczyć się, może wpłynąć na ich produktywność. Poproś dziecka o opinię na temat „domowej klasy”. Niektóre dzieci wolą pracować samemu, z dala od rozproszenia na biurku, a inne odrabiać zadania domowe na kuchennym stole podczas gotowania obiadu. Pozwól im na to, by czuły się dobrze i komfortowo podczas wykonywania tego, często przykrego obowiązku.

DB

Źródło: inamommysworld.com

Foto: trbimg.com

Komentarze

Komentarze