Przełomowe odkrycie! Badania pokazują, że NASTRÓJ taty wpływa na…

Nie ma w tym nic zaskakującego, że nastrój rodziców ma ogromny wpływ na samopoczucie i zachowanie dzieci. Jeśli rodzic jest często sfrustrowany, dzieci także mogą być przez to bardziej podirytowane…

Naukowcy z Michigan State University odkryli, że gdy ojciec jest zestresowany i okazuje to w towarzystwie dzieci, może to mieć negatywny wpływ na rozwój ich języka. Tamesha Harewood i jej zespół przebadali ponad 700 rodzin w ramach programu „Early Head Start”. Badacze odkryli coś bardzo interesującego.

„Badanie wykazało, że stres związany z rodzicielstwem, a zwłaszcza nastrój ojców, miał szkodliwy wpływ na rozwój poznawczy i językowy ich dzieci, gdy te miały od 2 do 3 lat” – czytamy w artykule.

Należy dodać, że nastrój ojca ma większy wpływ na ich synów niż na córki.

Czytaj też: Uzależnienie od technologii. Fakty i mity!

nastrój
Unsplash

Badanie wykazało, że samopoczucie psychiczne rodziców w znacznym stopniu korelowało z rozwojem języka u dzieci. Negatywne zachowania były związane z takimi symptomami, jak stres lub depresja. Objawy depresji u ojców okazały się również częstsze niż u matek i znacząco wpływały na umiejętności społeczne ich dzieci.

Claire Vallotton powiedziała: „Wiele wcześniejszych badań wykazało, że ojcowie tak naprawdę nie mają bezpośredniego wpływu na swoje dzieci, tylko po prostu nadają ton domowi i że to matki są najważniejszymi osobami, które wpływają na rozwój potomstwa. Nasze badania pokazują jednak wyraźnie, że ojcowie naprawdę mają bezpośredni wpływ na dzieci, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej„.

Zdaniem Tameshy Harewood, czasy się zmieniają i coraz więcej ojców spędza w domu czas z dziećmi. Niestety…

„Tatusiowie spędzają też więcej czasu ze swoimi dziećmi niż w jakimkolwiek innym momencie historii. Dlatego tak ważne jest, aby ojcowie byli czujni w takich kwestiach, jak ich zdrowie psychiczne i w razie potrzeby nie bali się poprosić o pomoc” –  powiedziała Harewood.

„Jesteś ważny dla swoich dzieci, więc musisz zadbać o siebie. Ojcowie nie powinni myśleć, że są „mniej męscy”, ponieważ potrzebują pomocy” – dodała.

Czytaj też: Zespół Aspergera – czym jest i czy może być groźny?

nastrój
Unsplash

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze