Zespół Aspergera – czym jest i czy może być groźny?

Naukowcy z Cambridge w Wielkiej Brytanii przeprowadzili największe, jak do tej pory kliniczne badanie, które sugeruje, że osoby dorosłe cierpiące na zespól Aspergera, mają dużo większe ryzyko doświadczania myśli samobójczych niż osoby z ogólnej populacji.

Zespołem badawczym kierowała doktor Sarah Cassidy oraz prof. Simon Baron-Cohen z Autism Research Centre na University of Cambridge.

Czym jest zespół Aspergera?

Zespół Aspergera jest rodzajem autyzmu. Charakteryzuje się trudnością w komunikacji, problemami z interakcją społeczną oraz powtarzalnymi zachowaniami. W odróżnieniu od innych form autyzmu, osoby z zespołem Aspergera mają zazwyczaj dobrze rozwinięte umiejętności kognitywne oraz językowe.

Myśli samobójcze

Według naukowców, zespół Aspergera jest często związany z depresją, ale bardzo niewiele badan skupiało się na tym, jak to zaburzenie wpływa na myśli samobójcze dorosłej osoby. Biorąc to pod uwagę, doktor Cassidy, prof. Baron-Cohen i ich zespół przyjrzeli się 374 osobom z Wielkiej Brytanii, u których w latach 2004-2013 zdiagnozowano w wieku dorosłym zespół Aspergera.

Badanie

Wszyscy uczestnicy badania musieli wypełnić kwestionariusz, w którym mieli podać informacje na temat doświadczeń depresji, myśli, planów oraz ewentualnych prób samobójczych.

Częstotliwość występowania myśli samobójczych została następnie porównana z częstotliwością występowania myśli samobójczych wśród ludzi z ogólnej populacji oraz wśród pacjentów i innymi zaburzeniami psychicznymi. Naukowcy odkryli, że 66% badanych z zespołem Aspergera, miało myśli samobójcze.

Czytaj też: TO wydarzyło się w szpitalu! Żona Pawła Królikowskiego przekazała ostateczne wiadomości

Aspergera
Unsplash

Wyniki

Dla porównania, tylko 17% ogólnej populacji oraz 59% pacjentów z innymi zaburzeniami, zgłosiło występowanie myśli samobójczych. Mówiąc dokładniej, naukowcy odkryli, że 66% pacjentów z zespołem Aspergera myślało o popełnieniu samobójstwa, a 35% osób planowało lub podjęło próbę samobójczą w toku swojego życia.

Historia depresji

Według naukowców, myśli i zachowania samobójcze były dużo bardziej powszechne u osób z zespołem Aspergera, które miały historię depresji. Osoby te miały cztery razy większe ryzyko wystąpienia myśli samobójczych i dwa razy większą szansę na planowanie lub podjęcie próby samobójczej niż osoby z zespołem Aspergera bez historii depresji. Dodatkowo, zespól odkrył, że dorośli z zespołem Aspergera, u których występowały cechy autystyczne, miały większe ryzyko planowania lub podjęcia próby samobójczej niż osoby bez tych cech.

Dorośli z zespołem Aspergera często cierpią na depresję w wyniku izolacji społecznej, samotności, wykluczenia społecznego oraz braku zatrudnienia. Przy odpowiednim wsparciu, depresji oraz samobójstwu tych osób można zapobiec.

„Te badania powinny uświadomić ludziom potrzebę świadczenia wysokiej jakości usług, aby nie dopuścić do zmarnowania choćby jednego życia” – powiedział prof. Baron-Cohen.

Naukowcy zaznaczają jednak, że niezbędne są bardziej szczegółowe badania, które pomogą określić czy inne czynniki, takie jak wiek zdiagnozowania Aspergera czy historia samobójstw i agresji w rodzinie, mogą być czynnikami zapalnymi dla myśli, planów i prób samobójczych u osób z tym zaburzeniem.

Czytaj też: Rak trzustki – podstępny i niebezpieczny. Jakie daje objawy? Na czym polega leczenie?

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze