Co zrobić gdy…Leczenie oparzeń u dzieci!
Oparzenia u dzieci są jednym z najczęstszych wypadków w gospodarstwach domowych. Nic dziwnego, że są tak powszechne: ryzyko tego przykrego wypadku istnieje niemal w każdym pomieszczeniu w domu, od oparzeń gorącą wodą w łazience, oparzenia kuchenne, po oparzenia spowodowane przez żarówki.
Oparzenia mogą być termiczne, elektryczne lub chemiczne. Są one klasyfikowane jako oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
Leczenie pierwszego stopnia i mniejszych oparzeń drugiego stopnia
Przez kilka minut płucz chłodną wodą oparzony obszar. Szczególnie w przypadku oparzeń twarzy należy zastosować zimny okład. Ponownie zwilżaj tkaninę co kilka minut. Delikatnie osuszaj skórę, klepiąc ją czystym ręcznikiem i luźno przykryj obszar sterylnym bandażem. Jeśli są jakieś pęcherze, nie przebijaj ich, ponieważ pomagają chronić wrażliwą skórę pod infekcją. W przypadku pęknięcia pęcherzy można zastosować maść antybiotykową i przykryć otwartą ranę świeżymi bandażami. Jeśli jest to odpowiednie dla wieku, należy podać dziecku ibuprofen zgodnie z zaleceniami na etykiecie i kontynuować stosowanie zimnych okładów przez kilka następnych dni.
Większe oparzenia drugiego stopnia i oparzenia trzeciego stopnia
W przypadku tych poważniejszych oparzeń musisz działać szybko. Jeśli ubrania Twojego malucha są gorące lub się palą, usuwaj je tylko wtedy, gdy nie przyklejają się do skóry. Nie rozdzieraj ubrania, które przykleiły się do spalonej skóry. W przypadku oparzeń chemicznych spłucz skórę wodą przez kilka minut, a następnie spróbuj zdjąć ubranie. Nie umieszczaj dziecka w zimnej wodzie, ponieważ może to doprowadzić do porażenia. Zamiast tego nałóż zimny okład na poparzony obszar, ale pamiętaj, aby ciągle nawilżać szmatkę. Delikatnie osusz skórę czystym ręcznikiem i użyj sterylnego bandaża, aby zakryć oparzenie. Zapewnij dziecku komfort i jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe.
Kiedy powinnaś zadzwonić pod 999?
Jeśli Twoje dziecko ma poważniejsze oparzenia, jeśli poparzenie jest elektryczne lub chemiczne, lub jeśli Twoje dziecko nie reaguje lub ma problemy z oddychaniem, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy.
Czego nie robić!
Nigdy nie używaj lodu, masła, wazeliny, miodu ani proszku na oparzenia. Mogą one zatrzymywać ciepło w skórze i przedłużyć poparzenie, zwiększając ryzyko urazu. Stosuj tylko kremy lub maści, jeśli zaleci to lekarz. Jeśli nie masz pewności, jak opiekować się dzieckiem, poproś o pomoc lekarza.
DB
Źródło: bundoo.com
Foto: sdinjuryfirm.com