Czym jest fobia? Najczęściej występujące fobie.
Nic nie wzbudza w Tobie większego lęku niż myszy lub pająki? Unikasz wydarzeń, gdzie możesz spotkać osobę przebraną za klauna? Nie możesz oddychać w zbyt małych pomieszczeniach? Sprawdź, jakie fobie najczęściej występują na świecie. Czy masz jedną z nich?
Czym jest fobia?
Fobia to zaburzenie na tle nerwowym, którego objawem jest chorobliwy lęk przed przedmiotami, ludźmi, zwierzętami i różnymi zjawiskami. Osoby cierpiące na konkretną fobię mogą stale odczuwać strach, a także uporczywą potrzebę unikania rzeczy i sytuacji wywołujących u nich tak silną reakcję lękową.
Skąd biorą się fobie?
Fobie mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Niemowlę, zanim przyzwyczai się do nowych warunków, narażone jest na szereg sytuacji, które mogą wywołać u niego silny lęk i szok. W okresie dzieciństwa fobie mogą się znacznie rozwinąć. Dziecko uczy się reakcji lękowej od swoich rodziców – gdy zauważy, że jego rodzica przeraził widok myszy, samo zaczyna odczuwać niechęć do gryzoni. Strach u każdego z nas jest naturalnym odruchem – z czasem zmienia się tylko rodzaj naszych lęków.
Objawy fobii
Najpowszechniejsze objawy fobii to: kołatanie serca, przyśpieszony oddech, drażliwość, bezsenność, napięcie mięśni, brak koncentracji, zimne poty, zawroty głowy, wzmożona czujność i ciągłe uczucie zaniepokojenia.
źródło: pixabay.com
Najczęściej występujące fobie
Bardzo często odczuwamy strach przed różnymi zwierzętami. Arachnofobia, czyli strach przed pająkami, to jedna z najczęściej występujących fobii. Równie mocno przerażają nas węże, a strach przed tym gatunkiem zwierząt to ofidiofobia. Gryzonie mają swoich miłośników, jednak równie liczną grupę osób przerażają myszy i szczury, co nazwane zostało musofobią. Entomofobia, czyli strach przed owadami to kolejny nierzadko występujący rodzaj fobii. Przerażają nas również zjawiska przyrodnicze np. burze, grzmoty i pioruny – ten lęk nazwany jest brontofobią. U wielu ludzi występuje lęk przed mgłą – homichlofobia lub lęk przed ciemnością – nyktofobia. Paniczny strach często wywołują małe, zamknięte przestrzenie, a lęk ten nazywamy klaustrofobią. Odczuwamy również strach przed różnymi ludźmi i zawodami, jakie wykonują. Bardzo często występuje odontofobia, czyli lęk przed dentystą, lub demofobia – lęk przed tłumem ludzi. Niejednego z nas przerażają klauny, co nazwane zostało koulrofobią.
Jak walczyć ze strachem?
Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na pozbycie się uporczywych fobii. Gdy nie jesteśmy narażeni na ciągły kontakt z danym zjawiskiem lub przedmiotem, najprostszym sposobem jest unikanie czynnika wywołującego lęk. Specjaliści zalecają relaks i ćwiczenia wyrównujące oddech, a także wyłączenie z diety posiłków i napojów zawierających kofeinę, która stymuluje układ nerwowy. Kiedy fobia przeszkadza w funkcjonowaniu i utrudnia życie codzienne, warto udać się do specjalisty, który poprzez terapię ustali przyczynę występowania lęku i pomoże wygrać ze strachem.