Komar, pchła czy kleszcz. Jak rozpoznać ślady po ugryzieniach na skórze dziecka?

Dzieci lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Na podwórku, w lesie czy placu zabaw maluchy mają nieograniczone pole eksploracji, które nie pozwala im się nudzić. Niestety, w tych miejscach dzieci narażone są na ugryzienie komara, pchły, pluskwy, kleszcza lub innych owadów. Zdarza się to również w domu, w którym zwykle tracimy czujność na takie zagrożenia. Jak rozpoznać, co ugryzło dziecko i jak ustrzec swoją pociechę przed powszechnie występującymi insektami i owadami?

 

fot. USP Zdrowie

 

Spis treści:

  1. Insekty w natarciu, czyli co może pogryźć dziecko?
  2. Czy ugryzienie komara jest groźne dla dziecka?
  3. Jak wygląda ugryzienie pchły, a jak pluskwy?
  4. Co zrobić, kiedy dziecko ma kleszcza?
  5. Jak chronić dziecko przed ugryzieniami owadów?

Insekty w natarciu, czyli co może pogryźć dziecko?

Wiosną, latem i jesienią ugryzienia insektów i owadów zdarzają się stosunkowo często i trudno w 100 procentach uchronić przed nimi siebie i swoją pociechę. W Polsce powszechne są ugryzienia komarów, które zwykle nie są niebezpieczne dla dziecka, ale wywołują u niego spory dyskomfort.

Oprócz tego zagrożenie stwarzają owady z rodziny osowatych, czyli osy, pszczoły i szerszenie. Szczególnie niebezpieczne mogą być te ostatnie. Jednak ugryzienie przez wszystkie z wymienionych wiąże się z dolegliwościami bólowymi i sporym obrzękiem.

Na świeżym powietrzu maluchom mogą zagrażać także kleszcze. Do niedawna mówiło się, że występują one wyłącznie w lasach. Jednak obecnie można spotkać je nawet w przydomowych ogródkach. Warto mieć na nie szczególną baczność, gdyż stwarzają ryzyko poważnych powikłań na czele z boreliozą.

Należy też wspomnieć o dwóch małych owadach-pasożytach, czyli pchłach i pluskwach. O ile te pierwsze gryzą człowieka raczej przypadkowo, o tyle te drugie żywią się krwią.

Czy ugryzienie komara jest groźne dla dziecka?

W większości przypadków ugryzienie komara nie jest groźne dla dziecka. Wywołuje ono nieznaczny obrzęk w miejscu ugryzienia i silny świąd, który wiąże się ze sporym dyskomfortem dla malucha. Niekiedy bywa, że rozdrapuje ono ranę, co z kolei może prowadzić do zakażenia, dlatego warto popsikać miejsce ugryzienia specjalnym sprayem, który zmniejsza dotkliwość objawów.

Niekiedy ugryzienie komara może być niebezpieczne. Mowa tu o sytuacji, w której dziecko jest uczulone na ślinę samicy komara. Wówczas na jego ciele mogą pojawić się bąble pokrzywkowe, przewlekły świąd, wyprysk alergiczny. W przypadku silnej reakcji alergicznej ugryzienie komara może nawet wywołać atak astmy i doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jak wygląda ugryzienie pchły, a jak pluskwy?

Zarówno pchły, jak i pluskwy zaliczają się do pasożytów. O ile żywicielem pcheł są najczęściej psy i koty, o tyle pluskiew – zwykle są ludzie. Te pierwsze z łatwością przenoszą się ze zwierzęcia na człowieka, są one stosunkowo spore i łatwo je dostrzec gołym okiem.

Ugryzienie pchły powoduje ból i świąd, a także niewielki obrzęk w miejscu ugryzienia. Z kolei pluskwy są niewiele większe od pcheł i często żyją w tapicerowanych meblach nie tylko w naszych domach, ale również w pensjonatach i hotelach, a nawet w środkach transportu publicznego. Najczęściej gryzą one podczas snu miejsca odsłonięte, w tym twarz, ramiona i szyję. Samo ugryzienie jest najczęściej bezbolesne i niezauważalne, jednak z czasem pojawiają się niewielkie czerwone plamy (najczęściej płaskie).

Co zrobić, kiedy dziecko ma kleszcza?

Zauważenie na skórze dziecka wbitego kleszcza zwykle wywołuje u nas spory stres. Warto jednak zachować w takiej chwili spokój, ponieważ nasze negatywne emocje mogą udzielić się maluchowi, który również zacznie panikować.

Co ważnie, nie należy smarować i psikać kleszcza żadnymi specyfikami – może go to tylko zestresować, co sprawi, że zacznie on wydzielać większą ilość toksycznych substancji do krwi dziecka. Najlepiej od razu wyjąć kleszcza za pomocą pęsety – należy do zrobić szybkim i zdecydowanym ruchem, chwytając go tuż przy skórze. Po usunięciu kleszcza należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować ranę.

Jeśli nie mamy pewności lub boimy się samodzielnie usunąć kleszcza, możemy udać się do najbliższej przychodni. Przez 30 dni po ukąszeniu należy obserwować ranę – jeśli pojawi się wokół niej zaczerwienienie, należy udać się do lekarza.

Jak chronić dziecko przed ugryzieniami owadów?

Na początku warto powiedzieć to sobie jasno – nie da się w 100 proc. chronić dziecko przed ugryzieniem owada. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, jednak z powodzeniem możemy podjąć działania, które zminimalizują ryzyko ukąszenia.

Przede wszystkim należy ubierać dziecko adekwatnie do warunków pogodowych i rodzaju miejsca. W przypadku spaceru po lesie najlepiej zrezygnować z krótkich spodenek i krótkiej koszulki. Oprócz tego warto psikać dziecko specyfikami odstraszającymi owady – wybierajmy jednak produkty stworzone specjalnie z myślą o wrażliwej skórze maluchów. Produkty dla dorosłych nie zawsze będą odpowiednie.

 

Ugryzienie pchły powoduje ból i świąd, a także niewielki obrzęk w miejscu ugryzienia. Z kolei pluskwy są niewiele większe od pcheł i często żyją w tapicerowanych meblach nie tylko w naszych domach, ale również w pensjonatach i hotelach, a nawet w środkach transportu publicznego. Najczęściej gryzą one podczas snu miejsca odsłonięte, w tym twarz, ramiona i szyję. Samo ugryzienie jest najczęściej bezbolesne i niezauważalne, jednak z czasem pojawiają się niewielkie czerwone plamy (najczęściej płaskie).

 


Opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.

Komentarze

Komentarze