Pielęgnacja skóry w ciąży: Poznaj 6 sprawdzonych sposobów!

Gdy mówi się o ciąży jako o czasie zmian, zwykle zwraca się uwagę przede wszystkim na te, które wiążą się bezpośrednio z rozwojem płodu. Nie można jednak zapominać o tym, że zmienia się cały organizm przyszłej mamy, w tym również jej skóra. Z jakimi niedoskonałościami widocznymi na niej mamy najczęściej do czynienia i jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży? Poznaj 6 sprawdzonych sposobów!

Zmiany skórne w ciąży i ich przyczyny

Zmiany skórne nie są jedynymi, z jakimi zmagają się ciężarne. Bywają jednak opisywane jako szczególnie uciążliwe. Zwykle wiąże się je ze zmianami, jakie dokonują się w gospodarce hormonalnej. Ich źródeł można jednak doszukiwać się również w zwiększaniu się masy ciała, a także w gromadzeniu się w tkankach wody. Same zmiany nie zawsze mają jednak taki sam charakter.

Kobiety często skarżą się na rozstępy skórne przyciągające wzrok swoją czerwonawą barwą1. Niejednokrotnie można jednak zaobserwować także obecność brązowych plam na twarzy będących konsekwencją narastającej pigmentacji skóry. Ten ostatni czynnik sprawia też, że lepiej widoczne są wszystkie znamiona, które były obecne na skórze jeszcze przed zajściem w ciążę.

Lista zmian skórnych wymienianych przez kobiety w ciąży może być jeszcze dłuższa. Obejmuje choćby:

  • cellulit,
  • zmiany trądzikowe,
  • pajączki naczyniowe widoczne na twarzy, dekolcie, szyi i ramionach2.

Zdecydowana większość zmian skórnych znika w miesiącach następujących po porodzie. Zaleca się jednak podejmowanie wysiłków, które mogą przyczynić się do przyspieszenia tego procesu.

Jak pielęgnować skórę w ciąży?

 

fot. Adobe Stock

 

Pielęgnacja skóry w ciąży powinna obejmować nawilżanie, masaż relaksacyjny oraz peelingi. Warto także stosować olejki, które nie tylko pomagają nawilżyć skórę, ale także wspierają jej regenerację. Ponadto przyszła mama nie może zapominać o zdrowej diecie, w której powinny znaleźć się witaminy A i C3 oraz cynk, wapń i magnez.

1. Nawilżaj skórę

Tym, co w największym stopniu wspiera skórę ciężarnych przed niekorzystnymi zmianami, jest jej regularne nawilżanie4.

Nie jest to czynność skomplikowana, bo dziś w sprzedaży nie brakuje kosmetyków stworzonych właśnie z myślą o kobietach oczekujących na przyjście na świat dziecka. Ich lista jest dość długa i obejmuje zarówno kremy i balsamy, jak i specjalne mleczka nawilżające.

Kosmetyki tego rodzaju odznaczają się prostą, intuicyjną aplikacją, większość z nich jest też znana z tego, że stosunkowo szybko się wchłania. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim ich odpowiedni dobór i regularne stosowanie.

2. Stosuj zdrową dietę

Przyszła mama nie może zapominać o zdrowej diecie bogatej w witaminy i minerały. Szczególnie istotne dla skóry są witaminy A i C oraz cynk, magnez i wapń.

Witamina A wspiera regenerację uszkodzeń powstałych w tkankach skóry. Z kolei witamina C wspiera właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a także produkcję kolagenu.

Kobiety w ciąży powinny natomiast unikać produktów wysokoprzetworzonych, a także tych, które zawierają sztuczne barwniki czy konserwanty.

3. Wykonuj masaż relaksacyjny

Jeśli zmiany skórne postępują mimo wysiłków podejmowanych w celu ich zahamowania, warto rozważyć również jeden z co najmniej kilku zabiegów, którym można się poddać, oczekując na przyjście na świat dziecka.

W tym kontekście najczęściej wspomina się o masażach relaksacyjnych twarzy wykonywanych regularnie, na przykład podczas wykonywania codziennego makijażu.

4. Stosuj natrysk z ciepłej i zimnej wody

Doskonałym zabiegiem nawilżającym okazuje się jednak również natrysk z ciepłej i zimnej wody wykonywany przynajmniej trzy razy w tygodniu zamiast tradycyjnej kąpieli w wannie.

Jak podaje źródło bio-oil.com.pl/jak-dbac-o-skore-bedac-w-ciazy/ warto jednak zrezygnować z gorących kąpieli podczas ciąży5. Co ważne, mogą one nie tylko naruszyć skład naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, ale także nasilać jej suchość.

5. Wykonuj peelingi

Kobiety zmagające się z rozstępami i cellulitem powinny pamiętać także o zaletach peelingów.

Peeling nie tylko pobudza skórę do procesów naprawczych, ale także sprawia, że jest bardziej elastyczna, gładsza i promienna.

6. Stosuj olejki

Sposobem na wspomaganie walki ze zmianami skórnymi jest też stosowanie olejków. Wybrane olejki jak np. różany czy rumiankowy mogą pozytywnie wpływać na wygląd skóry.

Można sięgnąć także po specjalistyczny olejek do pielęgnacji skóry Bio-Oil. Jest on polecany w codziennej pielęgnacji, pozwala przy tym nie tylko na walkę z nierównym kolorytem skóry i przebarwieniami, ale również z rozstępami.

Przyszła mama nie może zapominać także o zdrowym śnie i o lekkich ćwiczeniach oraz spacerach na świeżym powietrzu. Zalecane jest również oczyszczanie skóry. Należy jednak pamiętać, aby wybierać łagodne kosmetyki pozbawione silnych detergentów czy alkoholu.

Źródła:

  • Skorupińska A., Sekuła N., Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” t. 11 nr 4 (2017) [na:] http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.3-7.pdf., dostęp 22 maja 2023 r.
  • Smith L., Which skin conditions can occur during pregnancy? [na:] „Medicalnewstoday.com”, https://www.medicalnewstoday.com/articles/305605, 20 lutego 2019 r., dostęp 22 maja 2023 r.
  • Nutrition During Pregnancy [na:] „Acog.org”, https://www.acog.org/womens-health/faqs/nutrition-during-pregnancy, 2020 r., dostęp 22 maja 2023 r.
  • Pielęgnacja skóry w okresie ciąży – fakty i mity – badanie świadomości kobiet [na:] „Czasopisma.kul.pl”, https://czasopisma.kul.pl/index.php/zns/article/view/15107/13377, 2023 r., dostęp 22 maja 2023 r.
  • Pielęgnacja skóry w ciąży i po porodzie – 7 sposobów – Bio-Oil® [na:] „Bio-oil.com.pl”, https://bio-oil.com.pl/jak-dbac-o-skore-bedac-w-ciazy/, dostęp 22 maja 2023 r.

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze