Jesteś z miasta? Dlaczego i tak warto przeczytać „Chłopki”?
„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” to wydana w 2023 roku książka. Napisała ją Joanna Kuciel-Frydryszak.
Książka jest poniekąd historyczna, poniekąd publicystyczna i prezentuje życie kobiet na wsi przez II wojną światową. Znajdziemy tu opisy życia chłopek, fragmenty dokumentów, cytaty z gazet, książek czy pamiętników.
Niejedna osoba mieszkająca w mieście może pomyśleć: „a co mnie obchodzą chłopki?”. A jednak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” rzucają światło na naszą współczesność i ujawniają podłoże wielu współczesnych bolączek.
Nawet jeśli ktoś mieszka w mieście, w mieście wychowywali się jego rodzice czy dziadkowie, to i tak w którymś z poprzednich pokoleń ktoś mógł mieszkać na wsi. I czytając „Chłopki” znajdziemy odpowiedzi na wiele trudnych pytań czy też wyjaśnienie zachowań naszych rodziców czy dziadków.
W książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” przeczytamy o tym, że w wielu domach dzieci były traktowane przedmiotowo – głównie jako siła robocza.
To z czego teraz się śmiejemy i powiedzonka „jeszcze serniczka?”, również znajduje odbicie w dawnych czasach. Bowiem na początku XX wieku okazywanie uczuć nie było modne. Często więc kobiety swoją miłość do dzieci przelewały do przyrządzanych przez nie potraw. Nie powiedziały dziecku, że je kochają lub że są z niego dumne, ale ulepiły dla niego pierogów.
Ważnym tematem poruszanym w „Chłopkach” jest przemoc. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego w wielu domach teraz przyzwolenie na przemoc – czy to fizyczną czy psychiczną – a oprawca jest „kryty” przez rodzinę, to źródło można znaleźć właśnie w tamtych czasach. Z relacji przytaczanych przez Joannę Kuciel-Frydryszak wynika, że przemoc na wsi była na porządku dziennym. Kobiety zaś związane przysięgą wierności, zazwyczaj cierpiały w ciszy. Ukojenia czy też ucieczki szukały w wierze oraz w relacjach z dziećmi. Tym samym w świadomości pokoleniowej przemoc jest akceptowalna i nic dziwnego, że tak trudno się pozbyć starych wzorców.
Książka przedstawia także wiele innych wzorców czy schematów, które były obecne w życiu chłopek i do tej pory funkcjonują w społeczeństwie. To dlatego warto przeczytać „Chłopki” by odkryć, zrozumieć, a finalnie pozbyć się dawnych, szkodliwych schematów.
WSPÓŁPRACA BARTEROWA