Bawełna, jedwab a może szyfon? Jaki jest NAJLEPSZY MATERIAŁ do wykonania maski?

Amerykańscy naukowcy wymienili najlepsze materiały do u​​szycia maski medycznej w domu. Wyniki badania zostały publikowane na stronie internetowej ACS Publications.

Który materiał jest najlepszy?

Naukowcy z Argonne National Laboratory (USA) i University of Chicago przetestowali popularne naturalne i syntetyczne tkaniny pod kątem zatrzymywania cząstek aerozolu. Badacze próbowali ustalić, które materiały mogą lepiej hamować cząsteczki wirusa podczas wydechu. Pomiary przeprowadzono na specjalnym aparacie, który przepychał badane cząstki przez różnego rodzaju tkanki. Następnie eksperci pobierali próbki utworzonego powietrza.

Badanie

Układ testowy przepuszczał przez bawełnę, jedwab, szyfon, flanelę i różne materiały syntetyczne cząstki o wielkości od 10 nanometrów do 10 mikrometrów. Naukowcy doszli do wniosku, że najlepsze właściwości barierowe zapewniają domowe maski wykonane z tkanin hybrydowych, na przykład z bawełnianego szyfonu, bawełnianej flaneli i innych. Zgodnie z tym, co odkryli badacze, materiały wielopoziomowe są w stanie filtrować zdecydowaną większość cząstek respirabilnych.

Czytaj też: FATALNE wieści! Wykryto nową, ZMUTOWANĄ formę koronawirusa! Co to oznacza?

materiał
Pexels

Biorąc pod uwagę właściwości różnych materiałów, eksperci ocenili metodę filtracji elektrostatycznej w celu zwalczania cząstek wirusowych. Filtr elektrostatyczny może nie tylko wychwytywać aerozole, ale także je przyciągać.

Badacze doszli do wniosku, że materiał, z którego uszyta jest maska, nie ma znaczenia, jeśli jej właściciel nieprawidłowo nosi akcesorium.

„Szczeliny spowodowane niewłaściwym dopasowaniem maski do twarzy mogą zmniejszyć skuteczność filtrowania o ponad 60 procent” – czytamy w artykule.

Czytaj też: Polacy boją się koronawirusa, a tymczasem NADCIĄGA…?!

Źródło: CNN

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze