Bijesz swoje DZIECKO? UWAŻAJ! Nawet zwykły KLAPS może ZŁAMAĆ jego ŻYCIE!

Nierzadko zdarza się rodzicom dać klapsa swoim dzieciom gdy rozrabiają lub nie słuchają. Wydaje się, że krzywdy tym nie robimy. Jednak od lat psychologowie przestrzegają przed tą metodą wychowawczą, bo sprawiamy nią nie tylko ból swoim pociechom ale przecież jest to też forma upokorzenia słabszych od nas.

Tezę tą potwierdzają najnowsze badania. Przeprowadzone przez profesorów psychologii, Andrew Grogan- Kaylor oraz Shawn Lee z Univerity of Michigan, jasno wskazują na destrukcyjną dla dziecięcej psychiki jest przemoc stosowana przez rodziców.

Naukowcy przeanalizowali dane z raportu CDC- Kaiser ACE, w którym uczestniczyło 8300 osób w przedziale wiekowym 19- 97 lat. Uczestnicy dobrowolnie podczas wizyt lekarskich wypełniali ankiety, w których widniały także pytania o przemoc fizyczną i psychiczną doznawaną w domu w okresie dzieciństwa. Wśród nich jedno dotyczyło klapsa, pozostałe popychania, obrażania i wyzywania. Wyniki były szokujące, bowiem aż 55 % dorosłych przyznało się, że dostawało klapsy od rodziców. Podczas analizy stanu zdrowia tych osób okazało się, że im częściej były one narażone na klapsy tym większe było ryzyko, że w dorosłym życiu będzie zażywać narkotyki lub zachoruje na depresję.

Podobne badania przeprowadzili naukowcy  z University of Texas, którzy przeanalizowali dane z 75 wcześniejszych badań z całego świata, obejmujących obserwację 160 tysięcy dzieci w okresie 10 lat.

Jest to jak dotąd największe tego typu badanie, które pod uwagę wzięło jedynie dawanie klapsów- czyli bicie otwartą dłonią w pośladki. Według naukowców definicja klapsa jest tu bardzo ważna, bo to właśnie klaps jest najbardziej akceptowalną formą bicia aż u 70% rodziców w zachodnich społeczeństwach.

Wyniki też okazały się zatrważające. Dzieci, które otrzymywały klapsy od swoich rodziców wykazywały więcej zachowań antyspołecznych, gorsze wyniki w nauce, miały niską samoocenę, mniejszą ilość przyjaciół i gorsze relacje z rodzicami. A co więcej w rodzinach takich częściej były notowane poważniejsze akty przemocy.

Dlatego zastanówmy się, zanim podniesiemy rękę na dzieci, bo nie jest to żadna skuteczna metoda wychowawcza, która może przynieść dużo szkody.

Źródło: newsweek.pl

Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz też: Niewinna zabawa na zjeżdżalni skończyła się TRAGEDIĄ! Matka ostrzega rodziców

KB

Komentarze

Komentarze