Dziecko i Figura

Główna

Blada skóra, wypadające włosy, zawroty głowy? Twój ORGANIZM WOŁA O POMOC!

żelazo, niedobór żelaza

Blada skóra, wypadające włosy, brak energii, zawroty głowy? Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz któryś z tych symptomów, prawdopodobnie borykasz się z niedoborem żelaza.

Kiedy w naszym ciele brakuje tego pierwiastka, paznokcie stają się łamliwe, a skóra szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór żelaza doprowadzić może również do anemii- inaczej niedokrwistości.

Warto zrezygnować z niektórych napojów oraz produktów do czasu unormowania się poziomu żelaza w organizmie. Należy unikać mleka, kawy, a także herbaty, ponieważ zaburzają one wchłanianie niezbędnego pierwiastka.

Które produkty są bogate w żelazo?

Najbogatszym źródłem żelaza jest mięso i podroby, mniejszym ryby i jajka. Żelazo występuje również w produktach pełnoziarnistych, orzechach, nasionach strączkowych ale jest ono gorzej przyswajalne. Dzienne zapotrzebowanie znajdziesz w wątróbce, kaszance, jajku. Do tego dużo zielonych, świeżych warzyw + sok wyciśnięty z pomarańczy, sok z dzikiej róży – tłumaczy specjalistka, Iza Czajka, fizjolog żywienia.

Zobacz też: Szok! Ta znana WITAMINA chroni przed nowotworami i spowalnia procesy starzenia się skóry

Źródło: Poradnik Zdrowie

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 
  
Wyżej