Boża Narodzenie w DOMU czy w HOTELU? Dlaczego coraz więcej POLAKÓW wybiera ŚWIĘTA poza domem i ile to KOSZTUJE?

Jeszcze kilka lat temu wyjazd na Boże Narodzenie do hotelu mógł budzić oburzenie. Szczególnie wśród tradycjonalistów. Obecnie coraz więcej Polaków wybiera Święta poza domem. Dlaczego?

 

Przyczyn jest kilka i są związane z bardzo różnymi czynnikami, na przykład:

 

1. Uniknięcie presji przygotowań – w wielu domach przed Świętami panuje nerwowa atmosfera – nadmierne zakupy, przymus przygotowania potraw i dekoracji domu w „jedyny słuszny” sposób. Presja taka narzucana jest przede wszystkim przez starszych członków rodziny, dlatego młodsze pokolenie w końcu ma chęć „ucieczki”.

 

2. Konkurencyjne zobowiązania rodzinne – często jedna rodzina uczestniczy w dwóch czy nawet trzech Wigiliach! Na przykład zarówno rodzice męża jak i rodzice żony wymagają by być u nich na przyjęciu wigilijnym. W efekcie ta rodzina w żadnej wigilii nie uczestniczy w pełni, tylko przemieszcza się z jednego przyjęcia na drugie.

 

3. Rozbite rodziny – osoby po rozwodzie co roku mają dylemat: w dniu Wigilii chcą się zobaczyć dziećmi (które mieszkają z drugim rodzicem), a jednocześnie idą na drugie przyjęcie, na przykład do swoich rodziców.

 

4. Chęć uniknięcia przygotowań świątecznych – jedni je kochają, inni nienawidzą. Sprzątać można nie lubić, a gotować – nie umieć. Wyjazd na świąteczny pobyt do hotelu pozbawia nas tych problemów. A co można zjeść podczas hotelowej Wigilii? Sprawdzała Dominika Figurska (film można zobaczyć TUTAJ).

 

5. Święta jako okazja do wypoczynku – Boże Narodzenie to nie tylko tradycyjne potrawy i śpiewanie kolęd, ale dla części z nas także okazja do przedłużonego wyjazdu i odpoczynku. Ten wariant najczęściej wybierają osoby, które jeżdżą na nartach lub po prostu okres świąteczny traktują jak mini-ferie.

 

Ile kosztują Święta poza domem?

Trzeba przyznać, że Boże Narodzenie w hotelu to dosyć droga oferta. Za pakiet 3-4 dniowy najmniej zapłacimy ok. 1500 zł. (cena dla dwóch osób z wyżywieniem), w hotelu Kasprowy w Zakopanem 2700 zł za 4 noclegi, w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach 3200 zł. Nad morzem w Sopot Marriott 3 noclegi kosztują 2528 zł.

W każdej z ofert jest uwzględnione wyżywienie (śniadania i obiadokolacje, a w Wigilię – wieczerza wigilijna) oraz różne atrakcje np. zabawy dla dzieci (dekorowanie pierniczków, przygotowywanie ozdób świątecznych), kuligi, a także zabiegi SPA.

Jak widać na kilkudniowy pobyt dla dwóch osób trzeba wydać przeciętną pensję, więc dla wielu z nas takie oferty są nieosiągalne. Z drugiej okazuje się, że Polacy coraz lepiej zarabiają, bo w wielu popularnych hotelach, miejsca na Boże Narodzenie trzeba rezerwować już latem!

 

fot. screen kasprowy.pl

Komentarze

Komentarze