Ich CENY przyprawiają o ZAWRÓT GŁOWY! NIEWIARYGODNA sytuacja na europejskim RYNKU!

Nie dość, że w niektórych sklepach zaczyna ich brakować, to jeszcze w ciągu ostatniego tygodnia ich ceny wzrosły o 10 %!  A jak wynika z prognoz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wynika, że jajka w Unii Europejskiej są droższe od kurczaków. Z unijnych notowań wynika, że w hurcie 100 kg tusz kurcząt rzeźniczych kosztuje 182, 43 euro zaś 100 kg jaj 185,91 euro.  A jak zaznaczają eksperci, ta sytuacja może się pogłębiać.

Na obecną sytuację wpływ miały skażenia ferm na zachodzie Europy. Ponadto przez ostatnie dwa lata producenci zmniejszali liczbę kur niosek, gdyż ich ceny były niskie i utrzymanie ferm stawało się coraz mniej opłacalne. A w momencie, kiedy na rynkach europejskich powstała luka w podaży jajek, polscy producenci chętnie ją wypełnili. Eksport jaj za granicę jest dla nich bardziej opłacalny ze względu na lepszą cenę. Niestety ma to odzwierciedlenie na polskim rynku, gdzie ceny jajek znacząco wzrosły i pod koniec października były jednymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej.

Nie jest do dobra informacja dla nas konsumentów. Zwłaszcza gdy dużymi krokami zbliżają się święta. Dobrze chociaż,  że nie Wielkanocne.

źródło: gazeta.pl

zdjęcia: pixabay.com

KB

Komentarze

Komentarze